۰
 
فروردین 93دراستان کرمان
اردوی جهادی پیک راستان دانشگاه پیام نور هشتگرد
برگزاری اردوی جهادی پیک راستان دانشگاه پیام نور هشتگرداستان البرز
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۲۱:۲۲
برگزاری اردوی جهادی پیک راستان دانشگاه پیام نور هشتگرددرفروردین 93 درسال مدیریت جهادی،اقتصادفرهنگی،عزم ملی برگزار گردید.
Share/Save/Bookmark
 

گزارش اردوی جهادی طلاب ودانشجویان استان البرز درفروردین ۹۳
شناسه کلی اردو
محل اردو: استان کرمان،شهرستان قلعه گنج،بخش چاه دادخدا
تعدادشرکت کنندگان:۸۰نفرمرد،۲۰نفرخانم
زمان اردو: ۳/۱/۹۳الی۱۴/۱/۹۳
فعاليت های اصلي: فرهنگی،عمرانی،پزشکی،اموزشی،ساخت مساجدنیمه تمام اردوهای قبلی
طرح ساخت مساجد که دراردوهای پیش نیمی از آن ساخته شده بود در دوروستا سورآبادوثناخوان از توابع چاه دادخداآماده بهره برداری شدنداین برنامه بابی بود برای اجرای برنامه های مختلف فرهنگی واموزشی که  انجام پذیرد.
اردوی فروردین ۹۳
اوایل فروردین ماه ۹۳به منظور تکمیل مساجدوایجاد جوفرهنگ غنی اردوی جهادی پیک راستان درقالب یک اردوی ۱۰۰نفری از اقایان وخانمها به منطقه محروم جنوب استان کرمان شهرستان قلعه گنج بخش چاه دادخدا اعزام شد.اعضای جهادی درقالب گروههای عمرانی ،فرهنگی،آموزشی به روستاهای ثنا خوان،سورآباد،پات کلات،کلات مالک اولیا پردل تابش فرد سفرکردند در طی ۱۰روزی که درروستاها مستقر بودندکلاسها وبرنامه هایی را اجرا نمودند.
اطلاعات آماری روستاها و جمعیت شرکت کننده در جدول زیر آمده است:
مشخصات روستاها

 امارروستاجمعیتتعدادخانواردانش آموزدبستانیدانش آموز راهنماییدانش آمز دبیرستانی دیپلملیسانسه

ثنا خوان

54

10

5

7

4

6

2

سورآباد

111

22

18

4

1

1

0

پات کلات

186

45

13

3

0

0

0

کلات مالک پردل تابش فرد

74

17

8

3

1

2

8

برنامه کلاسها
در چهار روستای مذکور کلاسهای خیاطی،روبان دوزی،آشپزی،پزشکی،مشاوره خانواده،تربیت کودک،احکام وقرآن،هنرهای دستی ،کاردستی کودکان ،هر کدام در دونوبت در روستاها برگزارشد.همچنین کلاس معرفتی برای گروه سنی جوانان ونوجوانان در جلسات متعددبرگزار شد. کلاس خلاقیت نیز برای گروه سنی کودک ونوجوان برگزار گردید. جزئیات طرح درسهای اجرا شده و دیگر برنامههای اردو در ادامه آمده است.
خلاقیت
به منظور ایجاد بستری برای رشد و پرورش تواناییهای فردی و اجتماعی دانشآموزان مقطع راهنمایی ودبستانی و فراهم آوردن زمینه آشنایی با مفاهیم احکام، دوره خلاقیت برای آنها در نظر گفته شد. فعالیتهای محوری در کلاسهای این دوره انجام برنامههای گروهی مانند درست کردن کارهای دستی که بتوانند با ان پول سازی برای امرارمعاش کنندبود که به مرور و در طی ده جلسه اموزش داده شد.
در روز اخر جوایز وهدایایی به اهالی تقدیم شد.
معرفتی
برنامه کلاس معرفتی نیز برای جوانان ونوجوانان اجرا شد. علت هم اهمیت مباحث دینی و قرآنی مطرح شده و لزوم تناسب مباحث با گروه سنی دانشآموزان بود.
برنامه های عمومی روستا
برنامه نماز جماعت با اهالی در روستاها به منظور اهمیت دادن به نماز اول وقت برای روستاییان برپا گردید.
مسائل روز
یکی از برنامههای عمومی که به صورت گردشی در چهار روستای هدف انجام میگرفت بررسی وضعیت معیشتی وزندگی مردم روستاها بود. در این برنامه هدف اطلاع پیدا کردن از میزان بیکاری قشر جوان بودواینکه تا چه میزان از وجود انها در مناطق خودشان استفاده کاری میشودکه متاسفانه با توجه به اینکه در روستای ثنا خوان تعداد افراد دیپلمه ولیسانس  نسبت به بقیه زیاد بو از وجود انها استفاد های نمیشد.برای مثال خانمی که مدرک لیسانس الهیات داشت وقتی به اموزش وپرورش برای احداث مدرسه  در روستا به اموزش وپرورش مراجعه کرده با مخالفت مسولین مواجه شده ومجوز به ایشان داده نشده.وافراد دیگر هم مشکلات مشابه ایشان را داشتند.
سخنرانی
درروز اول ورود فرماندار شهرستان قلعه گنج  برای خوش امدگویی به محل اسکان گروه امدندومراسمی برگزار شد ایشان ضمن قدردانی اززحمات گروهای جهادی در خصوص مشکلات مناطق برای ما گفتندوخاطرنشان ساختند که از لحاظ مسکن تقریبا اکثرا دارای مسکن هستند که بنا براطلاعاتی که گروه جهادی از اهالی گرفتند مسکن مهر مربوط به دولت قبل میباشد.بعداز سخنان ایشان مسول محترم جهادی پیک راستان جناب اقای نظری سخنانی را ایراد نمودند در خصوص نحوه عملکردهای گروه جهادی،سپس مسول پشتیبانی عمرانی  جناب اقای اسدپناه سخنانی در خصوص عملکردهای جهادی قبلی ایراد نمودند. در روزسوم  درمنطقه حضور جناب اقای عباس صالح نژادمسول محترم ناحیه بسیج دانشجویی استان البرزبه همراه اقایان خورشیدی  مسول فرهنگی ناحیه بسیج دانشجویی استان البرزواقایان بهرامی وورمرزیاربسیار برای گروه قوت قلب شد.جناب صالح نژاد به عرصه های مختلف فرهنگی وعمرانی وکلاسها سر زدندواز نحوه کار جهادگران از اهالی جویا شدند که خدارا شکر دیدگاهها مثبت بود واهالی خواهان دیدار مجدد جهادگران بودند.در شب مراسمی با حضور مهمانان درمحل اسکان برگزار گردید که طی مراسم جناب اقای صالح نژادبعداز سخنرانی وتبریک سال نو به جهادگران ۵هزارتومان عیدی به تک تک افراد جهادی پرداخت نمودند.
همچنین محفل انس با قران در خوابگاه خواهران برگزار گردید در طی این مراسم یکی از خانمها که مربی قرانی بود ومبلغ قرانی قرانی هم بودند سرکار خانم حاجیلو برای خانمها در خصوص سوره انسان وتفسیر این سوره صحبت کرد .
همچنین در روز های بعد حضور فرماندار وریاست سپاه پاسداران شهرستان قلعه گنج  به چشم میخورد اقایان از عرصه های  عمرانی بازدید به عمل اوردند.
در شبهای ایام فاطمیه مراسم دعای توسل ومراسم عزاداری حضرت زهرا س در محل اسکان خواهران به همراه برادران برگزار گردید.
دیدنیهای اردو:
در روز ۳ حضور حمله ملخها که از درودیوار محل اسکان بالا میرفتند بسیار باعث رعب ووحشت گروه جهادی به خصوص خواهران شده بود ولی به مرور زمان بچه ها به حضور این مهمان ناخوانده عادت کردند.هم چنین سوسکهای سیاه که صبح وقتی چشم باز میکردی در لیوان یا روی تخت بوددر داخل لباسها وجود مورچه های پردار هم جالب بود کلا اسکان تبدیل شده بود

حمله ملخلها در روز سوم اردوی جهادی به محل اسکان جهادگران پیک راستان .
به باغ وحش حشرات ولی با تمام وحشتی که داشت خاطره انگیز بود.
در داخل روستاها گله های شتر نیز دیدنی  وجالب بود .
ثنا خوان
روستای ثنا خوان نسبت به سه روستای دیگر بستر مناسبتری برای کارهای فرهنگی دارد، افراد باسواد ان بسی بیشتر از سه روستای دیگر بودحدود ۲نفر لیسانس و۶نفر دیپلمه ومابقی زیر دیپلم بودند.برنامه هایی که در روستای ثنا خوان اجرا شد. به شرح زیر است:
1)برگزاری کلاس تفسیر و حفظ قرآن برای خواهران؛
2)برگزاری کلاسهای پزشکی ،اموزش زبان ،دروس مقاطع دبستان وراهنمایی،آشپزی،کاردستی ،روبان دوزی
3)برگزاری نمایشگاه پوستر شهدا                                                          
4)کلاسهای معرفتی و تفریحی برای دبستانیها؛
5)تکمیل بنای نیمهکاره مسجدسورآباد
6)کلاسهای اموزشی قرآن ودر این روستا انجام گرفت و با توجه به آگاهی اهالی برای صحیح خواندن نماز و گرفتن وضو اموزش این دو مورد به همراه احکام انها به اهالی داده شد
7)کلاسهای کاردستی وشعراموزشی برای کودکان
8)کلاس آشپزی وپزشکی وانجام مشاوره خانواده برای بانوان
همچنین با توجه به پیگیری مردم روستا و تقاضای ایشان مبنی بر احداث مدرسه برای دانش اموزان که راه بسیار زیادی حدود دو کیلومتر را میروند ازجمله تقاضاهای مردم بودکه پیرو جلسه ای با نماینده ولی فقیه جناب اقای سلطانی بران شدیم که مجوز را برای افرادی که میخواهند مدرسه احداث کنند از اموزش وپرورش تقاضا نموده وکتابخانه ای نیز با کمک مالی که حجه الاسلام سلطانی قول ان را دادنداحداث گردد.
یکی از مواردی که از طرف مردم روستا به شدت پیگیری می شود.مدرسه میباشد که بعداز مسجد که به حمد خدا روبه اتمام بود مدرسه رکن اصلی تقاضای اهالی میباشد.
پات کلات
روستای پات کلات از سه روستای دیگر محرومتر میباشد وسطح فرهنگ واگاهی مردم حتی از مسایل شخصی خود نیز بسیار کم است برای مثال وقتی از زن ۴۰ ساله پرسیده میشود چند سالته میگوید۴سالمه ونمونه مثل ایشان چندین مورد بود که حتی سن خود را نمیدانستند.کودکان با پای برهنه بروی خاکها راه میرفتند وقتی جوایز به اهالی داده شدکودکی ان طرفتر دمپایی برادرش را که نو بود به پایش میکرد ان دیگری در گوشه دیگر دمپایی کهنه را با نو عوض میکردویکی دیگر لوازم التحریرش را نگاه میکرد ذوق وشوق در چشمان اهالی خیلی لذت بخش وبه یاد ماندنی بود.
کلات مالک پردل تابش فرد
در این روستا مسجدی ساخته شده بود که گروه جهادی تابلوی ان را نصب کردند (مسجد خاتم الانبیا)این روستا نیز تعدادجوانان باسوادش کم نبود خانمی که ۷ دختر داشت ۴تای انها دیپلمه وپشت کنکوری بودند .زمانی که خبرنگار شبکه ۳ به سراغشان رفت براتهیه گزارش یکی از دختران با اشک وبغضی که در گلویش نشست یاداور شد که پدرش به خاطر دوری دکتر درراه تمام کردپدر این خانواده کدخدای این روستا بود.در روز اخر گروه جهادی تمامی اهالی روستاهای دیگر را به این مسجد اوردند ومراسم اختتامیه را در مسجدخاتم الانبیاگرفتند.
بعداز اتمام مراسم جهادی با اهالی خداحافظی کرد.انها را به خدا سپرد.
درپایان ازتمامی افراد زیر که کمال همراهی وزحمت را در برپایی این اردو کشیدند تشکر مینماییم:

۱:مسئول اردوی جهادی پیک راستان دانشگاه پیام نورهشتگرد: جناب اقای بهنام نظری
۲:جانشین خواهر جهادی پیک راستان : سرکارخانم عابدی
۳:مسئول پشتیبانی عمرانی : جناب اقای اسدپناه
۴:مسئول اشپزخانه : سجاد غفاری
۵:مسئول فرهنگی و فرمانده  حوزه دانشگاه پیام  نورماهدشت :جناب اقای بهنام عابدی
۶:مسؤل امادوپشتیبانی : سید علی پراچی
۷:مسئول فرهنگی خواهران:سرکار خانم اسکندری
۸:مسئولین رسانه :ا قایان مجتبی عزیزی،امیردهقان نژاد
۹:مدیریت محترم مدرسه شبانه روزی بخش چاه دادخدا
۱۰:مبلغ مذهبی برادر:حجت الاسلام هوری
۱۱:مبلغین خواهر: سرکار خانم اخوان وسرکار خانم حاجیلو
فرمانداری شهرستان قلعه گنج ،سپاه پاسداران شهرستان قلعه گنج،آموزش وپرورش شهرستان قلعه گنج،اهالی محترم روستاهای پات کلات ،کلات مالک اولیا پردل،سورآباد،ثناخوان و کلیه دانشجویان دانشگاههای استان البرز

تنظیم گزارش :خبرنگار اسنا (دانشجویی استان البرز):منیره تقی پور

                       

                      

                      

                       

                       

                      
                      
                     
                   
                     
                     
      


                                                                                                       

                                                                                                                 

کد مطلب: 4906