۰
 
یادداشت دانشجویی
مالیات های تنظیمی
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۱۲
برای جلوگیری از انجماد نقدینگی در بخش های غیر مولّد هم میتوان از مالیات های تنظیمی بهره گرفت.
Share/Save/Bookmark
 
تکنوکرات‌ها همیشه حافظ منافع قدرت بوده اند.اصلا یکی از دلایل انحراف انقلاب ها همین جولان دادن مدعیان علم و تکنیک و اتکا به اقتصاد بوده است.
اقتصاد تک محصولی و نفتی ما هم نتیجه همین تفکر غیر توحیدی است که در اکثر دولت هاوجود داشته است.
یکی از شروط لازم حرکت به سمت اقتصاد بدون نفت،اصلاح نظام مالیاتی کشوراست.
کمترین فایده مالیات حفظ نفت و منابع طبیعی به عنوان سرمایه ملی و هدایت نقدینگی موجود در کشور به سمت بخش های مولّد،به جای بخش های سوداگرانه و غیر مولد است.
برای جلوگیری از انجماد نقدینگی در بخش های غیر مولّد هم میتوان از مالیات های تنظیمی بهره گرفت.مثلا اگر قیمت ملکی ۲۰۰ میلیون تومان باشد و مالک بخواهد پس از ۲ سال ملک خود را با قیمت ۴۰۰ میلیون تومان بفروشد،باید در ازای ما به تفاوت قیمت خرید و فروش،مالیاتی سنگین(مثلا ۷۰ درصد سود) را به عنوان مالیات بر عایدی سرمایه (CGT) پرداخت کند.
اخذ مالیات بر عایدی مسکن هم هزینه احتکار زمین و مسکن را بیشتر می‌کند و هم انگیزه غیر تولیدی و در اصلاح سوداگر را در این بازار کم خواهد کرد‌.مثلا اگر مالک،زمینی به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان داشته باشد،سالانه باید ۲۰ درصد ارزش ملک را به عنوان ( LVT ) پرداخت کند.با این حساب مالیات های تنظیمی موجب بالارفتن هزینه خرید و نگهداری دارایی های غیر مولد مثل زمین و طلا و ماشین می‌شود و این یعنی بالارفتن ریسک سرمایه گزاری در این بازارها.در نتیجه مالک باید یا دارایی خود را بفروشد و یا در صورت غیر منقول بودن(مسکن و زمین) اجاره بدهد که موجب بالارفتن عرضه و کم شدن قیمت ها در این بازار خواهد شد.
این روش ها در کشورهای اروپایی هم پیاده میشود.مثلا آلمانی ها با این نوع مالیات با سوداگران به شدت برخورد می‌کنند،اما اینکه چه بر سر لیبرال ها و توسعه گرا ها و سکولار های با اسلام آمریکایی آمده که حاضر نیستند این روش ها را در کشور پیاده کنند را نمیدانم!اما میدانم هر چه هست از روی حماقت و جهل نیست،این مصداق خیانت به اسلام و قرآن است.

یادداشت:محمدرضا فلاحی

انتهای پیام/س
کد مطلب: 11748