۰
 
وزارت واردات چی ها
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۰
اقتصاد آزاد به شیوه غرب برای رفع احتیاج بازار نیست بلکه برای ایجاد بازار احتیاج است. این که گره زدن مشکلات معیشتی مردم،یک روز به برجام و روزی دیگر به FATF و اینستکس و حالا هم[اگر وزارت بازرگانی تشکیل بشود،هفته بعدش زندگی مردم بهتر خواهد شد ریشه در کدام منش فکری و مشاوره اقتصادی رییس جمهور دارد،بحث مفصّلی ست که احتمالا برایتان آشناست.
Share/Save/Bookmark
 
اسنا؛ محمدرضا فلاحی دبیر قرارگاه احمدی روشن استان البرز: اقتصاد آزاد به شیوه غرب برای رفع احتیاج بازار نیست بلکه برای ایجاد بازار احتیاج است.
این که گره زدن مشکلات معیشتی مردم،یک روز به برجام و روزی دیگر به FATF و اینستکس و حالا هم اگر وزارت بازرگانی تشکیل بشود،هفته بعدش زندگی مردم بهتر خواهد شد.«روحانی_۲۹ خرداد ۹۸» ریشه در کدام منش فکری و مشاوره اقتصادی رییس جمهور دارد،بحث مفصّلی ست که احتمالا برایتان آشناست.
اما سوال این جاست چرا تشکیل این وزارت با هر بار روی کار آمدن دولتی حامی واردات چی ها و اقتصاد آزاد به روش لیبرالیسم اهمیت پیدا میکند؟
که این مهم در طول این سال ها هم ۱۲ بار با وزارتخانه های دیگر ادغام و یا از آن ها جدا شده،چرا با وجود اختیارات بالا و فرار گسترده مالیاتی و بدون داشتن نظارت برای پاسخگویی هنوز هم توسط ایشان راه حل اصلی برای حل مشکلات معیشتی مردم ست؟و چرا اتاق بازرگانی با وجود #تعارض_منافع حامی ایجاد آنست؟
آقای روحانی معتقد است وزارت بازرگانی نماینده مردم خواهد بود در هیئت دولت،در حالی که تشکیل یک نهاد رسمی برای واردات کالا،بازار دلالان را ثبات میبخشد و نه معیشت مردم را،چرا که با وجود سیاست های غلط مالی و بانکی دولت،رسمی کردن واردات موجب از رونق انداختن تولید ملی میشود و هیچ معنایی ندارد به جز خودکشی از ترس مرگ!حالا چرا دولت برآمده از رای مردم به جای حمایت از تولید کنندگان داخلی و #دیپلماسی_اقتصادی در منطقه نیازمند به تولیدات ایرانیِ خاورمیانه،بر روی ایجاد این وزارتخانه تاکید دارد و حتی با وجود مخالفت مجلس حاضر شده تا سطح توقع خود را از وزارت به معاونت تقلیل دهد نیز جای تامل دارد!
پیشنهاد حقیر اینست که اگر ایشان قصد بر حل مشکلات معیشتی مردم را دارند فکری به حال [#حجم_نقدینگی در بانک ها] کنند ،نقدینگی که از ۴۵۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۲ به ۱۹۰۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ رسیده(۴برابر) و موجب کاهش ارزش پول ملی،آن هم به میزان یک چهارم برابر شده است.
این حجم بلا که از یک طرف به سمت بخش های مولد اقتصاد نمیرود و از طرفی دیگر هم موجب اشتغال و درآمد زایی مردم نمیشود و هر روز هم بر حجمش توسط بانک ها افزوده میشود عامل اصلی کاهش ارزش ریال و گرانی هاست ونه تحریم ها.
البته این پول بدون پشتوانه برای آن دسته از سرمایه داران که ثروت خود را صرف واسطه گری و سفته بازی و خرید هر چیزی غیر از ریال(خانه_ماشین_سکه و...) میکنند خوب است و برای قشر متوسط و ضعیف جامعه که آنقدر ریال دارند که فقط میتوانند معیشت خود را تامین بکنند سم است و لاغیر.حالا اگر پول حاصل از فروش نفت به واسطه #تحریم ها به دست دولت نرسد،او به جای ارز باید بر روی اجناس و تولیدات کشور آن سمت معامله نفتی خود حساب باز بکند.این که چه نوع جنس و کالایی هم به او بدهند را تبلیغات و صف های طولانی برای نیاز های تصنّعی و کاذب بازار و مردم در فروشگاه های زنجیره ایِ با سرمایه گذاری خارجی مشخص میکند،که هم موجب گرانی آن کالا و دلیل به ظاهرا موجه برای واردات چی ها میشود و هم حس نبود امنیت غذایی را به جامعه تلقین میکند.
حالا اگر همان قدر ریال که به دست کارمند و کارگر و قشر ضعیف جامعه به عنوان حقوق ماهانه و یارانه میرسید نیز نرسد خود روضه ای مفصل دارد که دولتی ها هر ماه در موعد یارانه ها به اندازه کافی آن را میخوانند و ما قصد تکرار مکررات نداریم.
تمام توصیه ما به دولت محترم اینست که وزارت بازرگانی به مافیای فساد و واردات لجام گسیخته رسمیت بخشیده و کمر تولید کننده داخلی و کشاورزان را میشکند.این قدر به ریسمان پوسیده و شکست خورده غرب،چنگ نزنید و بار دیگر خداوند را ولی خود قرار دهید.

انتهاس پیام/س
کد مطلب: 11595