۰
 
محمد رضا جهانسوز:
ضریب امنیت غذایی کشور در حد شکننده است/باید به طرف اقتصاد مقاومتی برویم
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۰۶
مشکل اصلی کشاورزی، سیستم دولتی، مجلس و قوه قضاییه است که تاکنون به اهمیت و جایگاه کشاورزی و امنیت غذایی به دلیل استفاده از حربه واردات نپرداخته اند.
Share/Save/Bookmark
 
دکتر محمدرضا جهانسوز استاد دانشگاه و مسئول بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور در گفتگو با خبرنگار شبکه خبر دانشجویان البرز (اسنا)؛ به تبیین ضرورت اقتصاد مقاومتی و جایگاه کشاورزی در این نوع اقتصاد پرداخت و گفت: خود کشاورزی یک نوع اقتصاد مقاومتی می باشد و اهمیت آن در آیات و روایات کاملا مشهود بوده و تأکیدات امام (ره) و مقام معظم رهبری نیز دقت مسئولین کشور را به سمت امنیت غذایی که کلید و پاشنه آشیل ضربه نظام است، سوق می دهد.
محمد رضا جهانسوز با توجه به بیانات مقام معظم رهبری از اوایل دهه 80 و تأکیدات ایشان بر اقتصاد مقاومتی، اقتصاد مقاومتی را یک ضرورت ملی دانسته و افزود: کشوری که وابستگی به نفت دارد تحت تأثیر شدید میزان صادرات نفتی و قیمت نفت در بازارهای جهانی قرار می گیرد. با توجه به این که امروزه قیمت نفت بسیار پایین است و استخراج نفت هم بسیار کم شده اثرات سوء این وابستگی کاملا واضح می باشد. در نتیجه باید تمام هم وغم استفاده از نفت و درآمد حاصل از آن به ساخت زیربناهای لازم برای پایداری و توسعه کشاورزی متمرکز می شد که متأسفانه امروزه میسر نشده است.
وی با تأکید به توانمندی های موجود در زمینه کشاورزی تشریح کرد: علی رغم مشکلاتی که با آن روبرو هستیم، هر کجا با علم و تکنولوژی وارد شدیم میزان محصول ما رشد چشمگیری داشته است به نحوی که کشاورزان نمونه و خبره ما که مظهر این کار هستند بین 2 تا 18 برابر متوسط ملی برداشت می کنند.
جهانسوز با اشاره به برخی از این مشکلات، مشکل اصلی کشاورزی را سیستم دولتی، مجلسی و قوه قضاییه دانسته که تاکنون به اهمیت و جایگاه کشاورزی و امنیت غذایی به دلیل استفاده از حربه واردات نپرداخته اند.
مسئول بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور در ادامه گفت: با وجود عدم توجه کافی اگر یک سال در دنیا مشکل به وجود آید، ما که در گندم که بیشترین خود کفایی را داریم هم دچار آسیب خواهیم شد.
زمانی که واردات ذرت 60% و واردات شکر در حدود 50% است، زمانی که بالای 90% واردات روغن داریم و سال گذشته حدود 8 میلیارد دلار واردات محصولات استراتژیک کشاورزی داشته ایم و واردات غذای طیور که بزرگترین صنعت بعد از پتروشیمی می باشد تا 70% هم گفته شده، زمانی که مرزهای ما بسته شود آسیب چقدر خواهد بود؟! امروزه ضریب امنیت غذایی کشور در حد شکننده است و اگر مرزهای آبی گرفته شود، دچار بحران می شویم.
محمدرضا جهانسوز به توان داخلی مورد نیاز برای حرکت های آغازین این راه اشاره کرده و به وظایف دولت در این راستا پرداخت و گفت: باید دولت از کشاورز و کشاورزی حمایت کند و مبنایش را روی آن قرار دهد و میزان یارانه در بخش کشاورزی بایستی افزایش یابد، بودجه های کاربردی به بخش کشاورزی تزریق شود و تحقیقات موجود وارد عرصه شوند. برای ایده های نو باید فضای مناسب ایجاد شود و بیمه به آن تعلق گیرد و متخصصین حمایت علمی قوی داشته باشند و سیستم ترویجی مناسبی فراهم شود.
متخصصین باید به مسائل تسهیل گری مسلح شده و با زبان کشاورز و امکانات موجود آشنا باشند.
وی در پایان با اشاره به آیه  ان الله لا یغیروا بقوم حتی یغیرو ما بالانفسهم تأکید کرد و گفت: تا زمانی که درون ما تکان نخورد و فعالیت ها و برنامه ریزی های کافی انجام نگیرد وضع به همین منوال خواهد بود و در هر صورت باید به طرف اقتصاد مقاومتی حرکت کنیم.
کد مطلب: 7931