۰
 
غلام غیر از خدا نباشید
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۲۹
Share/Save/Bookmark
 
آنجایی که به اراده ی الهی منتهی نشود –همه ی اینها شرک به خداست. و توحید عبارت است از اعراض از این شرک.
رهبر معظم انقلاب فرمودند:: اسلام میگوید فرزند هرکسی می خواهی ، باش ؛ فقط باید غلام خدا باشی. غلام غیر خدا نباید باشی . عمده ی معارف اسلامی که در باب آزادی وجود دارد ناظر به همین نکته است.
در اسلام مبنای اصلی آزادی انسان ، توحید است . البته دوستان بعضی از موارد دیگر را هم ذکر کردند – آنها هم درست است …اما آن نقطه کانونی ، توحید است . توحید فقط عبارت نیست از اعتقاد به خدا ؛ توحید عبارت است از اعتقاد به خدا ، و کفر به طاغوت ؛عبودیت خدا و عدم عبودیت غیر خدا ؛ « تعالوا الی کلمه سواء بیننا و بینکم الا نعبد الا الله و لا نشرک به شیئا» نمی گوید «لا نشرک به احدا» -البته یک جایی هم «احدا» دارد ، اما این جا اعم از آن است- می فرماید : « و لا نشرک به شیئا» : هیچ چیزی را شریک خدا قرار ندهید .یعنی شما اگر از عادات بی دلیل پیروی کنید ، این برخلاف توحید است ؛ از انسانها پیروی کنید ، همین جور است؛ از نظامهای اجتماعی پیروی کنید ، همین جور است –آنجایی که به اراده ی الهی منتهی نشود – همه ی اینها شرک به خداست، و توحید عبارت است از اعراض از این شرک .«فمن یکفر بالطاغوت و یومن بالله فقد استمسک بالعروة الوثقی » ؛ کفر به طاغوت وجود دارد ، بعدش هم ایمان به خدا . خب ، این معنایش همان آزادی است. یعنی شما از همه ی قیود ، غیر از عبودیت خدا ، آزادید.
بنده سالها پیش در نماز جمعه تهران ، ده پانزده جلسه راجع به همین بحث آزادی صحبت کردم ؛ آنجا به یک مطلبی اشاره کردم و گفتم ما در اسلام ، خودمان را بنده ی خدا می دانیم ؛ اما بعضی از ادیان ، مردم و خودشان را فرزند خدا می دانند . گفتم این یک تعارف است ؛ فرزند خدا هستند و غلام هزاران انسان. غلام هزاران شیء و شخص ! اسلام این را نمی گوید ؛ می گوید فرزند هر کس می خواهی ، باش ؛ فقط باید غلام خدا باشی ، غلام غیر خدا نباید باشی . عمده ی معارف اسلامی که در باب آزادی وجود دارد ، ناظر به همین نکته است .
مقام معظم رهبری (مدظله العالی)
منبع:مفا آنلاین
کد مطلب: 4088