۰
 
تشکیل 27 تعاونی منابع طبیعی در البرز
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۵
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: یکی از برنامه های انجام شده در حوزه منابع طبیعی، ساماندهی تشکل ها و تعاونی های منابع طبیعی بوده که در این راستا ۲۷ تعاونی منابع طبیعی در استان تشکیل شده است.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، حامد فرضی، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز ظهر امروز در کارگاه آموزشی آشنایی با مفاهیم منابع طبیعی و آبخیزداری که در مرکز آموزش و توانمندسازی مجریان و بهره برداران منابع طبیعی دکتر جوانشیر برگزار شد، گفت: قطعا مسائل و مواردی که می تواند بین مردم و دستگاه های اجرایی پل ارتباطی باشند اثر بخش خواهند بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز افزود: کمرنگ شدن حضور مردم در برنامه های دستگاه های مختلف موجب می شود اثربخشی پروژه های آن ها در منطقه کاهش یابد. کمتر اتفاق افتاده که در حوزه ترویج کشاورزی به نقطه نظرات فعالان حوزه منابع طبیعی به عنوان یک خرد جمعی پرداخته شود.

وی در خصوص اهمیت این جلسه و حوزه های آبخیزداری بیان کرد: جلسه امروز نقطه عطفی برای اجرای فعالیت های منابع طبیعی در حوزه آبخیزداری است چراکه این حوزه برگزیده تمام شرایط و فصولی است که می تواند در یک نقطه جاری شود. از بالادست حوزه آبخیز که شامل کوه ها و مراتع چشمه سارها است تا پایین دست حوزه که مردم سکونت دارند

فرضی مطرح کرد: بنابراین عواملی همچون کشاورزی، صنعت و دیگر بخش ها می توانند دست به دست هم دهند تا شرایط مطلوب و ایده آلی را برای ساکنین حوزه های آبخیز در بحث سکونت و اشتغال ایجاد کنیم. بیشتر اقدامات انجام شده در حوزه تشکل های منابع طبیعی با محوریت توانمندسازی جوامع محلی بوده که مؤلفه های آن برنامه هایی را در دستورکار قرار داده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز اذعان کرد: اولین برنامه فرهنگ سازی اقدامات منابع طبیعی است که می تواند نقش بارز و خوبی از این حیث که اقدامات منابع طبیعی در حوزه آبخیزداری با منافع ساکنین منطقه ارتباط تنگاتنگی دارد داشته باشد.

وی ادامه داد: دومین برنامه انجام شده ساماندهی تشکل ها و تعاونی های منابع طبیعی بوده که در این راستا ۲۷ تعاونی منابع طبیعی در استان تشکیل شده است و همچنین در تلاش هستیم تعاونی های فراگیر محلی را تشکیل دهیم.

فرضی بیان کرد: در کنار تعاونی های منابع طبیعی تعاونی های کشاورزی نیز وجود دارند که از تجربه و قدمت بیشتری برخوردار هستند. بنابر برنامه های بند د ماده ۲۹ که امروز تکلیفی قانونی برای تعاونی ها است می توانند در کنار تلفیق تجربه های تعاونی های کشاورزی و برنامه های منابع طبیعی مسیر را هموارتر کنند تا شاهد حضور بیشتر مردم در عرصه های منابع طبیعی و فعالیت های کشاورزی باشیم.

وی اظهار کرد: به نظر من این جلسات برای بیان نقطه نظرات افرادی که در صحنه فعالیت ها هستند باید متداوم باشد زیرا آن ها مشکلاتی دارند که باید بهتر و شفاف تر به آن پرداخته شود و نظر دوستان چه در مواردی که باید مدنظر آن ها باشد و چه در مواردی که به عنوان یک دستگاه اجرایی در بخش منابع طبیعی باید به آن پرداخته شود حائز اهمیت است.


انتهای پیام/س
کد مطلب: 12261