۰
 
غارهای شگفت انگیز ایران بخش اول
زهرا صیادی اناری
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۵
Share/Save/Bookmark
 
غارهای شگفت انگیز ایران بخش اولدر بخش فرازین رودخانه بئلایا(اورال جنوبی) نگاره هایی از ایرانیان باستان بر دیواره های غاری به نام کاپوا به یادمانده است.پیرامون آنجا،غار دیگری یافت شد که شگفتی پژوهندگان را برانگیخت.در ژرفای این غار،در تاریکی، قندیل ها با تابشی شگفت انگیز پیرامون خود را روشن می کردند.
نکته دیگر اینکه هر دو غار ، و نیز غارهایی که در کوهستانهای باشقیرستان بررسی شده،ویژگی شفابخشی دارند.کسانی که چند روز در این غارها به سر بردند گفتند که مالاریای چند ساله،زکام مزمن و زخمهای درمان ناپذیرشان از میان رفته و شادابی و نیروی تازه ای را بدست آورده اند.
دانشمندان در این باره می گویند که ایزوتوپ های رادیواکتیو کربن با آبهای زیرزمینی به درون غار رخنه کرده، هم قندیلها را درخشان می نمایند و هم با یونیزه کردن هوا، میکروب ها را نابود می کنند.(ماهنامه پیام نوین شماره ۱۰)
غار خوارزم
در میان مردم رومانی داستانی دیرین درباره ابن سینا دانشمند نامدار ایران . جهان ، به جای مانده است.
روزی ابن سینا در شهر خوارزم گردش می کرد که ناگاه ندای یک جارزن را شنید که می گفت:«ای شما که دوستدار دانش هستید؛بدانید که فردا غار هراس انگیز بازخواهد شد تا هر که می خواهد ، درون آن شود.»
ابن سیناپس از پرسش از جارزن،آگاه می شود که در کوهی بیرون از شهر، غاری شگفت انگیز است. هر سال ، یک کارگر درب غار را باز می کرد و پس از پانزده دقیقه ، خود به خود درب بسته می شد.درون غار که از تابش آفتاب روشن می شد ، دفترها و کتابهای زیادی بود.در این زمان کوتاه، هرکس آنچه را که می خواست برمیگزید و باشتاب بیرون می رفت.اگر کسی درنگ می کرد با بسته شدن در غار، در تاریکی می ماند و جان می سپرد.
این غار را مد دانایی به نام شیخ عابدین ساخته بود تا در آن ، دانشنامه های شگفت انگیزی که او نوشته یا از سرتاسر دنیا گردآوری کرده بود، نگاهداری شود.در این دفترها که شمارشان به بیست هزار نسخه می رسید: رمز سنگ کیمیا،ابزار یافتن گنج ها،دگردیسی انسان به گاو، جان دادن به چیزهای بی جان، .... و کوتاه سخن، همه رازهای جهان هستی ، نگاشته شده بود.ابن سینا که پیشاپیش به آموختن «فن های طبیعی مرموز» همت گمارده بود ، بر آن شد که او نیز به غار برود ولی از آن بیرون نیاید. فردای آن روز،دانشمندان شهر را دید که سوی غار به راه افتاده اند.درب غار مه از چوب هندی بود، باز شد و همه به درون رفتند.درآنجا دانشنامه ها روی میز چیده شده بود و بر روی هر یک نام آن نوشته شده بود. ابن سینا با چاره هایی که اندیشیده بود ، در غار ماند و به خواندن دفتر های گرانبها پرداخت و از آنها یادداشت برداشت.
درست پس از یکسال ، زمانی که در غار گشوده شد، همه ترسان هراسناک از آستان غار، روی به فرار نهادند. از درون غار همیشه تاریک که اینک روشن شده بود مردی با گیسوانی دراز و ریشی انبوه ، گام بیرون نهاد.
گویند که پس از آن ، یکی از کارهای ابن سینا در خوارزم، ساختن گرمابه ای شگفت انگیز بود.(یافته های ایران شناسی در رومانی)
غار نیاسر
بر بلندای تپه های آهکی نیاسر (کاشان) دالانی سنگی،دراز و پر پیچ و خم، در دل کوه کرکس کنده شده که گمان می رود برای برگزاری آیین های باستانی ، کاربرد داشته است.اینجا که به نام غار ویس خوانده می شده و در بردارنده راهروهای تنگ و طولانی،اتاقها و چاه هایی است که دسترسی به ته و ژرفای آنها، بدون ابزارهای پیشرفته امروزی ريال انجام ناپذیر است.
درازای این غار شگفت انگیز تاریخی ۵۰۰ متر می باشد و در دوره های گوناگونی،کارکردهای جنگی و دفاعی نیز داشته و چاه های آن برای کسان نا آشنا،بسیار خطرناک و مرگبار بوده است.غار نیاسر دارای بیست اتاق است که گستره بزرگی آنها ۶/۲۸ و کوچکترینشان ۸/۱ متر مربع می باشد.در بخش مرکزی،هفت اتاقکه به گونه ای استادانه کنده سازی شده و در سطح ها و کفه های گوناگون جای دارند،به یاری راهروهایی به اشکوب های زیرین می پیوندند.
بخش دیگر بوستانی زیبا به نام باغ تالار می رسد و در این راه، سنگ آسیاب ( برای سرپوش چاه) ، آب انبار، و گذر هایی ویژه به چشم می خورد. از شگفتی های این غار دست ساخته ، آنست که کمبود هوا در هیچ بخشی از آن دریافت نمی شود و حتی در ژرفترین جایها،هوا پاک و روان است و خود به خود تهویه می شود.(روزنامه اسلام ۲۲/۲/۷۶)
کد مطلب: 5024