۰
 
حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان راهبرد عبور از تحریم‌هاست/ برای تحریم‌های بیوتکنولوژی برنامه داریم
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۹
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: حمایت از شرکت های دانش‌بنیان راهبرد عبور از تحریم‌هاست، چرا که توان تامین نیازهای کشور در جوانان نخبه ایرانی وجود دارد.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا،معاون رئیس جمهور به تولید بیش از 97 درصد داروهای مورد نیاز مردم در داخل کشور اشاره کرد و یادآور شد: تمرکز خود را برای تولید داروهای حوزه حیوانات و دامپزشکی گذاشته‌ایم که بیشترین واردات دارو را در این حوزه داریم و طی برنامه‌ریزی انجام شده در آینده نزدیک خودکفایی کامل در این حوزه ها اتفاق خواهد افتاد.

ستاری افزود: یکی از کارهای بزرگی که در آینده نتایج آن بیرون می‌آید، اتفاقی است که در زمینه شتاب‌دهنده‌های حوزه بیوتکنولوژی رخ داده است؛ جوانانی که در حوزه داروهای انسانی و حیوانی و واکسن‌های مربوطه دارای ایده هستند، می‌توانند بعد از مدتی شرکت خود را داشته باشند و سرمایه‌گذار پیدا کرده و تولیدکننده شوند.

وی گفت: ما برنامه خاصی برای مقابله با تحریم به خصوص در بحث بیوتکنولوژی داریم و به زودی عدد قابل توجهی از حمایت‌ها را بر حوزه داروها و واکسن‌های دام و طیور متمرکز می‌کنیم.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: در حال حاضر اکوسیستم مناسبی در این حوزه درست شده است و اگرچه در بیوتکنولوژی قدرت اول منطقه هستیم و شرکت‌های فوق‌العاده‌ای داریم، ولی امیدواریم که این حرکت جدید در حوزه دام و طیور بتواند وابستگی کشور را در داروها و واکسن‌های مربوطه را جبران کند.

ستاری با بیان اینکه طرح‌های مربوط به پروبیوتیک‌ها از برنامه‌های جدی ماست که از سال گذشته شروع شده، افزود: نتایج آن به زودی مشخص می‌شود.

وی در پایان با اشاره به رونمایی از هشت محصول جدیدی در حوزه مواد موثره دارویی در بازدید امروز گفت: حمایت ما در حوزه بیوتکنولژی جدی است، چون سالانه 600 میلیون دلار واردات مواد موثره دارویی فقط در حوزه انسانی داریم و با پروژه‌هایی که در حال پیاده شدن است 80 تا 90 درصد آن را می‌توانیم تولید داخل کنیم.
کد مطلب: 11911