۰
 
احمد ناطق‌نوری
به خاطر مشکلات شخصی بوکس را در صدا و سیما حرام کردند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۳۳
Share/Save/Bookmark
 
اسنا: رشته ورزشی بوکس یکی از ورزشهای پرطرفدار در دنیا به حساب می آید به طوری که در بازی های المپیک و مسابقات جهانی با استقبال بسیاری از طرف تماشاگران مواجه می شود، اما این ورزش در کشور ما از ارزش کمتری برخوردار است و کمتر کسی از مدیران ورزشی و مردمان عادی به آن بها داده است.

به گزارش تابناک، مربیان و وزشکاران این رشته دلیل این امر را برخورد نا مناسب برخی از مسئولین با این رشته و همچنین عدم توجه رسانه ها و برداشت بدی که در جامعه نسبت به آن وجود دارد دانسته اند، این افراد بر این عقیده هستند تا زمانی که در رسانه ها و خصوصا صدا و سیما به مسابقات بوکس توجه چندانی نشود نگرش جامعه به این ورزش غلط خواهد ماند و هیچ پیشرفتی را در این ورزش شاهد نخواهیم شد

عدم توجه رسانه ملی به پخش مسابقات این رشته سبب شده که مردم برای پرداختن به این رشته ورزشی علاقمندی زیادی نشان ندهند. و از سوی دیگر عدم پخش رسانه ای سبب بی میلی اسپانسرهای ورزشی برای حمایت از این ورزش در لیگ نیز می شود و این مساله عدم رشد این رشته ورزشی در میادین مختلف را در پی دارد.


احمد ناطق نوری نماینده هفت دوره مجلس شورای اسلامی و رئیس فدراسیون بوکس در خصوص مشکلات این ورزش و همچنین درامدها و بودجه ای که این رشته در اختیار دارد با خبرنگار تابناک به گفت و گو نشست.

این نماینده ادوار مهم ترین ویژگی رشد یک رشته ورزشی را در مرحله اول تامین منابع مالی برای هزینه های آن دانست و گفت: در سال گذشته ما تنها ۴۰ درصد بودجه خودمان را گرفتیم در حالی که ورزش رو به جلو بوده و هست. از بازیهای گوانجو که چهارم شدیم تا المپیک که در ادوار مختلف نمونه بود و الان کشتی و ورزش های دیگر مانند والیبال و بسکتبال. فوتبال هم تکانی می خورد برای خودش. ولی بودجه را اختصاص نداده اند و از عمده ترین مشکلاتی که پیش روی وزیر ورزش می تواند باشد، کمبود بودجه است و امیدواریم دولت توجه ویژه ای داشته باشد چرا که بازی های آسیایی و المپیک را در پیش داریم و باید موقعیت خود را تثبیت کنیم و برای این کار لازم است که توجه ویژه‌ای شود. ضروری ترین کار این است که ابتدا تکلیف مسئولیت ورزش کشور را روشن کنند. الان سرپرست است و البته وی فردی بسیار خوب و منطقی است و اگر به وی کمک شود تحول در ورزش کشور دور از انتظار نیست. ورزش همکاری تنگاتنگی با قشر جوان دارد و با عنایت به اینکه وی در بعد تربیتی و اموزشی کار کرده، بخش جوانان نیز می تواند پوشش داده شود.

وی افزود: مجموع بودجه که فدراسیون بوکس دریافت کرده ۴۴۵ میلیون تومان است. این بودجه هزینه های جاری ما را هم جواب نمی دهد چه رسد به اینکه پول کافی به مربیان بدهیم. اگر این شیوه ادامه یابد ورزش ضربه می خورد. باید بودجه در اختیار قرار دهند تا حداقل کمکی به ورزشکاران شود. باید وسایل اولیه آنها را فراهم کنیم. دستکش بوکس ۲۵۰ هزار تومان است در صورتی که در گذشته ۳۰ هزار تومان بود و طبیعی است که این بودجه ها نمی تواند جوابگوی نیازها باشد.

این نماینده اسبق با انتقاد از هزینه کردهای میلیاردی در رشته های دیگر اظهار داشت: در فوتبال هزینه های میلیاردی می کنند این در حالی است که ورزشی مانند بوکس مدال آور است. ما حتی نتوانسته ایم ورزشکاران خود را به اردو بفرستیم و نمی توانیم در قهرمانی جهان شرکت کنیم. کدام تیم را به مسابقات جهانی بفرستیم؟ تیمی که حتی یک اردوی تدارکاتی و تورنمنت نرفته و تجربه ای ندارد؟ چگونه برویم؟ اینکه با قرض گرفتن تیم را اعزام کنیم و بدون هیچ نتیجه ای برگردیم؟ تصمیم گرفتیم که تیم اعزام نشود. بهانه آوردیم که دولت تغییر کرده و آمادگی نداریم اما این برای همیشه نیست.

رئیس فدراسیون بوکس کشور گفت: ورزشکاران ما استعداد و آمادگی بالایی دارند. باید بودجه و امکانات تمام رشته ها را فراهم کنیم. ما مسابقات کشوری داریم اما هیچ وقت روی آنتن نیامده. چگونه است که رشته های دیگر رزمی که مشت می زنند و علاوه بر آن لگد هم می زنند و حتی به زمین هم می کوبند، نشان می دهند اما ورزشی که تکنیکی است و صدمه ای هم نمی زند نشان نمی دهند. من ۲۳ سال است که رئیس فدراسیون هستم اما حتی یک حادثه رخ نداده است. معاونت صدا و سیمایی که با من اختلاف شخصی داشت گفت بوکس را پخش نکنند و حرام است! آیت الله اراکی در زمان حیاتشان گفتند که هیچ مشکلی ندارد اما این فرد برای خودش اجتهاد کرده و آن حرف ها را زده است. آن فرد زمانی هم ادعا کرد که رئیس ورزش اقیانوسیه است!

وی افزود: بوکس طرفداران زیادی دارد و هیچ کسی هم نگفته است حرام و بد است. اما برخی انتظار دارند که من از هر کسی مرجعی نامه بیاورم. این رویکرد نادرستی است. شخصیت‌ها را نباید در اینجاها خرج کرد. وقتی کسی مخالفتی ندارد پس چرا پخش نمی کنند؟!

ناطق نوری اضافه کرد: ما حتی در المپیک امکان مدال آوری داریم. آقای روزبهانی حکم قهرمان برتر آسیا دارد. اگر رسیدگی شود ما می توانیم آقای آسیا باشیم. بودجه ما در بهترین حالت یک میلیارد و دویست میلیون تومان بوده و از ۱۰ سال پیش تاکنون تغییر نکرده و حتی بارها همین را هم نداده اند.

وی در پایان تاکید کرد: اشتیاق برای ورزش بوکس وجود دارد و اگر صدا و سیما همکاری کند می توانیم وضعیت بهتری داشته باشیم.
کد مطلب: 3775