۱
 
جاویدان البرز به لیگ برتر راه یافت/تیمی که اولویت در آن اخلاق است
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۹
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز(اسنا)، به نقل از "دانش روز" سید محمد رضا ایزی دبیر ورزش، کارشناس تربیت بدنی و مربی A آسیا و سرمربی تیم نوجوانان جاویدان در استان البرز است که تیمش با قهرمانی در لیگ دسته ۱ شمال غرب تهران به لیگ برتر راه یافت ،درخشش این سرمربی و بازیکنانش بهانه ای شد تا با وی گفت وگویی داشته باشیم که در ادامه آن را می خوانید:

-چند سال است که فوتبال تدریس می کنید؟

۱۵ سال است فوتبال پایه آموزش می دهم

-تیم شما با قهرمانی در لیگ دسته ۱ شمال غرب تهران به لیگ برتر راه یافت آیا موفقیت های دیگری نیز کسب کرده اید؟

بله، در رده نوجوانان لیگ ۱ حوزه شمال غرب در تهران قهرمان شدیم و به لیگ برتر صعود کردیم، در واقع طی دو سال گذشته قریب به ۱۵ مقام قهرمانی کسب کرده ایم ، در سال ۸۸ نونهالان کرج با تیم پرسپولیس لیگ دسته ۲ قهرمان شدیم،سال ۸۹ نونهالان جاوید قهرمان کرج شدیم: لیگ برتر،سال ۹۰ با تیم جاوید قهرمان استان البرز شدیم و به مسابقات کشوری راه پیدا کردیم،همان سال ۹۰ با تیم نوجوانان جاوید نایب قهرمان استان شدیم، سال ۹۱ نیز با نوجوانان جاوید قهرمان استان شدیم ودرسال ۹۲ با جوانان جاویدان قهرمان لیگ دسته ۱ شمال غرب تهران شدیم و به لیگ برتر رفتیم و درهمان سال با نونهالان نایب قهرمان شدیم و به لیگ برتر رفتیم و اخیرا نیز با نوجوانان کرج قهرمان شدیم و به لیگ برتر صعود کردیم و باید به این نکته نیز اشاره کنم که در سالهای گذشته ۳ ملی پوش برای تیم ایران معرفی کرده ایم.

-با توجه به صعود شما به لیگ برتر چه برنامه ای برای مسابقات این لیگ دارید؟

ما در حال آماده سازی تیم برای حضور در رده بالاتر هستیم، در واقع باید بگویم ۹۰ درصد بازیکنان ما از همین آکادمی و مدرسه فوتبال ورزش را شروع کرده اند لذا تمام تلاشمان این است که سطح تیم و سطح فوتبال بازیکنان ارتقا یابد.

هم اکنون فصل بدنسازی و ریکاوری تیم است به امید خدا دی و بهمن ماه اعضای تیم را برای فصل آینده آماده می کنیم و پس از ماه مبارک رمضان مسابقات آغاز خواهد شد.

-نحوه تمرینات تیم شما به چه صورت است؟

کلا تیم ها در سه زمین بزرگ، سالنی و چمن مصنوعی تمرین می کنند و بازیکنان بر اساس سن در تیم های زیر ۱۰ سال تا زیر رده سنی جوانان تقسیم بندی می شوند و در طول سال کلاس ها فعال و تمرینات ادامه دارد.

-معیار اخلاق ورزشی از نظر شما چیست؟

اخلاق و ایمان در درجه اول قرار دارد اگر برترین ورزشکار دنیا هم باشید و بهتری امکانات مالی و رفاهی را در اختیار داشته باشید باز هم داشتن ایمان و اخلاق حرف اول را می زند و بدون این دو رسیدن به بالاترین سکوها هم بی فایده است.

شخصا به این دو مقوله بسیار اهمیت می دهم ومقید هستم بعد از تمرین تیم، دعای فرج خوانده شود، زیرا به فرموده پیامبر اکرم ورزش عبادت است و از آنجا که کودکان موجودات پاکی هستند همیشه از آنها برای خود و پدران و مادران، شفای مریضان و فرج آقا (عج) طلب دعا می کنم. به شاگردانم همیشه این توصیه را می کنم که همواره خداوند را در زندگیشان در نظر داشته باشند و به حرف پدرو مادر گوش دهند و بدانند که پیش از قهرمانی و جام و فوتبال، اخلاق و رعایت موازین دینی از اهمیت زیادی برخوردار است.
این مسئله تا آنجا برای من اهمیت دارد که شعار مدرسه فوتبال را اخلاق درس، اخلاق ورزش انتخاب کرده ایم و اگر اولیایی به ما اطلاع دهند که فرزندشان در منزل رفتار خوبی نداشته اجازه تمرین و ورود به تیم را ندارد.

-چه توصیه هایی به نوجوانان می کنید؟

همیشه تاکید دارم که نوجوانان خداوند را فراموش نکنند، ما هر آنچه داریم از تشیع است و باید همیشه یادشان باشد که در زندگی خطایی نکنند که نفرین پدر و مادر را به همراه داشته باشد.
از آنجا که بچه های فوتبال ما محصل هستند و فوتبالیست یا ورزشکار حرفه ای نیستند، می بایست در کنار درس به ورزش بپردازند و تحصیل اولویت اول آن ها باشد.
بسیاری از دانش آموزانی که وارد تیم فوتبال می شوند درس را فراموش می کنند و تنها به دنبال فوتبال می روند اما بنده معتقدم ورزشکار بیسواد به درد جامعه نمی خورد، علی دایی به عنوان اسطوره ورزش ایران و آقای گل جهان، تحصیل کرده است و مسلما تحصیل در پیشرفت وی بسیار موثر بوده است.

-به عنوان یک ورزشکار بزرگترین ضعف دنیای ورزش را چه می دانید؟

ورزشکاران ما زمانیکه به سطح ملی می رسند، اکثرا جوانمردی و رسوم آن را فراموش می کنند. نوجوانان باید بدانند که مسائل اخلاقی، حرمت ، احترام و جوانمردی در درجه اول و سرلوحه ورزش هستند.

- در این راهی که قدم گذاشته اید تا چه اندازه از حمایت مسئولین برخوردارید؟

با وجود اینکه از رده کودکان تا جوانان بیش از ۱۷۰ بازیکن باشگاهی داریم و ۲۲۰ مدرسه فوتبال راه اندازی کرده ایم، هیچ حمایتی ازسوی تربیت بدنی و هیئت فوتبال از ما نمی شود و کمک صرفا از جانب اولیاست و به طور کلی هزینه ها بر عهده خود ماست و هیچگونه کمک مالی از سوی مسئولین دریافت نمی کنیم.

-آیا فوتبال در خانواده خود شما هم نمود داشته است؟

در واقع بله، علاوه بر آقایان که در زمینه فوتبال فعال هستند، دخترم یاسمن سادات که تا ۶ سالگی ژیمناستیک کار می کرد در حال حاضر در زمینه فوتبال و والیبال فعال است.

-و حرف اخر؟

نوجوانان می بایست همیشه این مسئله را در نظر داشته باشند که زمان گذراست و فرصت ها کم، بنابراین باید بهترین بهره را از زمان و امکاناتی که در اختیارشان است ببرند.
اخلاق و ایمان در درجه اول قرار دارد اگر برترین ورزشکار دنیا هم باشید و بهتری امکانات مالی و رفاهی را در اختیار داشته باشید باز هم ایمان و اخلاق حرف اول را می زند و بدون این دو رسیدن به بالاترین سکوها هم بی فایده است.

آرش زارعی نیز مربی تیم جاویدان استان البرز است که دانش روز با وی گفت وگویی انجام داده است که در ادامه می خوانید:

-خودتان را معرفی کنید؟

آرش زارعی ۲۹ ساله ، مربی تیم جاویدان استان البرزهستم و مدت ۸ سال است که به تدریس فوتبال مشغولم ، تحصیلاتم را به عنوان کارشناس الکترونیک به پایان رسانده ام و مدارس رباتیک نیز تدریس می کنم و در۲ دوره مربی رباتیک تیم ملی کشور بودم.

-آیا در مدت تدریس در مدرسه فوتبال به همراه تیم کسب قهرمانی کرده اید؟

تیم نوجوان ما که توانست به لیگ برتر راه یابد، زمانیکه مسابقه فینال در ورزشگاه ورداورد تهران با نبرد تهران برگزار شد، ما برای رسیدن به فینال ۹ بازی داشتیم که ۵ بازی در مرحله گروهی بود و با چهار برد و یک تساوی از گروه خود به عنوان صدر نشین بالا آمدیم. ۴ بازی تک حذفی تا فینال داشتیم که همه را بدون گل خورده پیروز شدیم. این قهرمانی ما حصل یک تلاش ۵ ساله بود و بازیکنان در سرما و گرما زحمت کشیده و نتیجه کار خود را دیدند. بازیکنان تیم ما دو سال در رده نوجوانان بودند که سال دوم منجر به قهرمانی این تیم شد.

-وضعیت تحصیلی بازیکنان شما چگونه است؟

دانش آموزان ما هیچکدام معدل زیر ۱۹ ندارند و یکی از شرایط جذب بازیکن همین وضعیت درسی دانش آموزان است.

مجموعه اخلاق، ورزش، تحصیل منجر به قهرمانی تیم ما شده است.

-و حرف اخر؟

از اولیای بازیکنان تیم جاویدان کمال سپاس را دارم و از بازیکنان قهرمان ما که در سرما و گرما همت کرده و به لیگ برتر راه پیدا کرده اند نیز تشکر می کنم.

من نیز از سید محمد ایزی در زمینه ورزش، اخلاق و … در مدت ۸ سال درس گرفته و خوشحالم که ۸ سال در این تیم بودم و امیدوارم ۸۰۰ سال دیگرنیز باشم ( با خنده)
کد مطلب: 5764