۱
 
مولاوردی:باید به دختران حق انتخاب پوشش بدهیم؟!
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۸
مولاوردی معاون امور زنان و خانوده رئیس جمهور در بازدید از جشنواره تسنیم با محوریت سبک زندگی اسلامی حضور پیدا کرده و ضمن ابراز خرسندی از جشنواره گفت: باید به دختران در ایران حق انتخاب پوشش بدهیم.
Share/Save/Bookmark
مولاوردی:باید به دختران حق انتخاب پوشش بدهیم؟!
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز(اسنا)،در سالهای اخیر موضوع حجاب روند پرفراز و نشیبی را طی نموده و راه کارهای بسیاری برای کاهش بدحجابی و افزایش رغبت بانوان نسبت به حجاب صورت گرفته است، فارغ از آمار صعودی یا نزولی بودن موفقیت این اقدامات نمی توان عامل اصلی بدحجابی در جامعه که همان تهاجم فرهنگی غرب و ورود مدلینگ به کشور است را از نظر دور کرد چراکه غرب با بلند اندیشی و برنامه ریزی های چندین و چند ساله سهم بسزایی در روند کاهش اهمیت حجاب و پوشش در برخی مناطق کشور داشته است.


این درحالی است که معاون امور بانوان رئیس جمهور در سخنانی حق انتخاب پوشش را برای بانوان حقی غیرقابل کتمان دانسته و ملاک اصلی حجاب را زیبایی شناختی عنوان کرده و گفته است: باید به زنان اجازه داد تا خودشان به صورت داوطلبانه این پوشش را انتخاب کنند یعنی باید به دختران خود حق انتخاب بدهیم تا از میان تنوع موجود با حس زیبایی شناختی که به کار می‌بریم همچنین با توجه به قیمت و در دسترس بودن این انتخاب را انجام دهند.

درکشور اسلامی ایران مسئله پوشش امری کاملا اختیاری نبوده و بنابه مصلحت جامعه باید همه از پوششی تحت عنوان حجاب استفاده کنند و اینکه زنان بتوانند نوع پوشش خود را فارغ از موازین اسلامی انتخاب کاملا نقص می شود بنابراین می توان تنها در مورد نوع حجاب بحث کرده و در این مورد است که بانوان می توانند حق انتخاب داشته باشند.

این درحالی است که این روزها اگرچه در شهرهای بزرگ موارد بسیار زیادی از بدحجابی دیده می شود اما آیا تنها تشویق برای روی آوردن زنان و دختران به حجابی متعارف کافی است؟ آیا دادن حق انتخاب برای تعیین نوع پوشش درد بی پایان حجاب و فرهنگ را مداوا میکند؟

سالهاست دغدغه اصلی جامعه شناسان روند بی رویه بد حجابی بانوان است اما بی توجهی مسئولان دولتی و یا اجرای طرح هایی که کمکی به حل این معضل پیش رونده نمی کند، معضل بزرگ حجاب را پیچیده تر میکند، به طوریکه شاید هیچگاه پوشش سابق زنان در مواجه با نامحرم به جایگاه اصلی خود بازنگشته و این روند به طرز نامطلوبی ادامه یابد.

در این میان رسانه های اصلاح طلب موقعیت مناسبی از صحبت های مولاوردی بدست آورده و سعی در اثبات عدم لزوم حجاب در جامعه داشته و این موضوع را به سمت وسویی که مطابق میلشان است سوق می دهند تاجاییکه با استفاده از سخنان جامعه شناس و حقوق دانی سعی در القای قساوت دولت در اجبار حجاب داشته و موضوع حجاب را کاملا شخصی قلمداد می کنند.

اما شاید منظور معاون رئیس جمهور به دوراز غرض ورزی های برخی رسانه های اصلاح طلب سعی در تغییر رنگ و لعاب پوشش بوده و هسته اصلی حجاب را هدف قرار نداده باشد به طوریکه حتی اطلاعات اولیه فقهی در رابطه با حجاب این موضوع رارد کرده و استفاده از طرح و رنگ زننده را مردود اعلام می کند.

اما مولاوردی بدون درنظر گرفتن اصول اولیه حجاب که همان رعایت سادگی و آراستگی است حرف از زیبایی شناختی زده و بانوان را به سمت رنگ های شاد هدایت می کند اما باید در نظر داشت که حجاب فارغ از پوشیدگی اصل سادگی را نیز محترم می شمارد.

این درحالی است که پوشش و حجاب بانوان دستخوش تهاجمات فرهنگی بسیاری از سوی غرب قرار گرفته و همواره با جو سازی های بسیار مورد تعرض قرار گرفته است اگرچه در بیشتر موارد پروژه های غرب شکست خورده است اما باید جانب احتیاط را رعایت کرده و در مورد اظهار نظر های خود دقت بیشتری نماییم تا دست مایه ای برای مانور بیشتر کسانی که دشمن قسم خورده اسلام هستند، ایجاد نشود.


منبع:زنان قم
کد مطلب: 5818