۱
 
هیل خبر داد
افزایش لابی رژیم صهیونیستی برای به شکست کشاندن توافق هسته ای در کنگره آمریکا
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۹
اسنا: رژیم صهیونیستی لابی بزرگی را آغاز کرده تا توافق هسته ای دولت اوباما با ایران را به شکست بکشاند.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز(اسنا)؛ به نقل از هیل وبسایت کنگره آمریکا، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و سایر مقام های این رژیم، مخالفت آشکار خود را با توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی اعلام کرده اند. تل آویو بر این باور است که توافق هسته ای تنها موجب افزایش قدرت ایران خواهد شد و موجودیت این رژیم را به خطر خواهد انداخت.

به نظر می رسد فشار رژیم صهیونیستی طی دو ماه آینده یعنی زمانی که کنگره برای بررسی توافق هسته ای و رای گیری در خصوص آن آماده می شود، تشدید خواهد شد و اسرائیل تلاش زیادی خواهد کرد تا رای لازم برای به شکست کشاندن این توافق را در کنگره فراهم کند.

کارتین هاینریش سناتور آمریکایی در این باره تاکید کرد که من از این مساله متعجب نخواهم شد اگر مقام های اسرائیلی طی هفته های آینده تلاش خود را افزایش دهند.

تنها چند روز پس از اعلام توافق هسته ای، جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا دو بار به کنگره رفته و با دموکراتهای کنگره دیدار کرده است. باراک اوباما نیز مذاکرات و رایزنی هایی با نمایندگان کنگره داشته است.

تلاش های دولت اوباما از یک سو و لابی های رژیم صهیونیستی از سوی دیگر، دموکرات های کنگره را در وضعیت بسیار سختی قرار داده است. از یک سو رهبر حزب قرار دارد و در سوی دیگر مهمترین همپیمان آمریکا در منطقه خاورمیانه.

نمایندگان تا سپتامبر فرصت دارند تا مفاد توافقنامه هسته ای را مورد بررسی قرار دهند و این توافق را تایید یا رد کنند. ظاهرا جمهوریخواهان برای مخالفت با این توافقنامه متحد شده اند.

در نهایت، کنگره فضای محدودی برای عرض اندام دارد. اوباما به راحتی می تواند تلاش کنگره برای رد توافقنامه هسته ای با ایران را وتو کند. بعید به نظر می رسد که مخالفان توافق هسته ای بتوانند رای دو سوم نمایندگان سنا و کنگره را برای مخالفت با نظر نهایی رئیس جمهور جلب کنند.

نتانیاهو بارها مدعی شده است که مفاد توافق هسته ای با ایران، نه تنها به ضرر اسرائیل است بلکه امنیت ملی آمریکا را نیز تهدید می کند.

اسحاق هرتزوگ رهبر حزب مخالف چپگرای رژیم صهیونیستی نیز قصد دارد طی روزهای آینده به واشنگتن سفر کند تا نگرانی خود را نسبت به توافقنامه هسته ای اعلام نماید.

وی در مصاحبه ای تاکید کرده است که به صورت مستقیم با اعضای کنگره آمریکا مذاکره و رایزنی نخواهد کرد ولی نقاط ضعف توافقنامه را توضیح خواهد داد.
منبع: تسنیم
کد مطلب: 7041