۲
 
دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی:
چرا باید وزارت امورخارجه ایران با یک حرکت احساسی و شوق مفرط در صدد پذیرش هیات های غربی بر بیاید؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۵۹
اسنا؛ اسکویی: ما شاهد بودیم که در سفر هیئت آلمانی به ایران یک مقام درجه سوم آلمانی چقدر گستاخ بود که مسئولان جمهوری اسلامی را تهدید به این بکند که اگر میخواهید رابطه شما با آلمان بهتر شود باید اسرائیل را برسمیت بشناسید. این ادبیات گستاخانه ناشی از کمبود توان مدیریتی و کاربردی وزارت امور خارجه ما است.
Share/Save/Bookmark
 
سید مهدی اسکویی دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی در گفتگو با خبرنگار شبکه خبر دانشجویان البرز(اسنا)؛ در خصوص سفر لوران فابیوس به کشور اظهار داشت: نکته مهم این است که ما باید به سیر دشمنی دشمن از دهه ۶۰ تا الان یک نگاه گذرایی داشته باشیم. در سال ۶۱ و ۶۲ نخست وزیر وقت فرانسه خود فابیوس بود و آن ماجرای خون های آلوده که با دستور خود فابیوس صورت گرفت و در طول جنگ تحمیلی حمایت های بیشماری که از جانب فرانسه از رژیم صدام ملعون صورت گرفت حتی در تجهیزعراق به سلاح های کشتارجمعی؛ این ها سیگنال هایی از دشمنی دشمن هستند که از اول انقلاب با این ها مواجه هستیم.

وی افزود: جلوتر که می آیم با تحریم هایی که از جانب آمریکا صورت می گیرد و با حمایت فرانسه از این تحریم های ظالمانه روبرو هستیم. باز می بینیم در پیمان سعد آباد هم نقش پلیس بد را همین دولت فرانسه بازی میکند، به عبارتی مانع اصلی در روند اجرایی شدن این مذاکرات و پشتیبان اصلی دولت اسرائیل همین دولت فرانسه بوده و هست. حالا گذشته از این که خود لوران فابیوس گرایش های بخصوصی را به رژیم صهیونیستی دارد. ما این مسیر را مشاهده می کنیم و توهین های صورت گرفته به حضرت رسول را توسط نشریه شارلی ابدو و حمایت فابیوس از این عمل زشت.

اسکویی در ادامه با اشاره به نقش فرانسه در مذاکرات اخیر گفت: در مذاکرات اخیر هم نماینده اسرائیل در مذاکرات دولت فرانسه بود. حال با وجود این دشمنی ها و شناختی که از دولت فرانسه داریم سوال اصلی ما به عنوان یک دانشجوی انقلابی این است که چرا باید وزارت امورخارجه ایران با یک حرکت احساسی و شوق مفرط در صدد پذیرش این هیئت های غربی بر بیاید. ما شاهد بودیم که در سفر هیئت آلمانی به ایران یک مقام درجه سوم آلمانی چقدر گستاخ بود که مسئولان جمهوری اسلامی را تهدید به این بکند که اگر میخواهید رابطه شما با آلمان بهتر شود باید اسرائیل را برسمیت بشناسید. این ادبیات گستاخانه ناشی از کمبود توان مدیریتی و کاربردی وزارت امور خارجه ما است. چرا باید اقداماتی صورت بگیرد که طرف غربی از این اقدامات سوء استفاده کند؟

این فعال دانشجویی ادامه داد: اگر امری معقول و منطقی از سوی وزارت امور خارجه صورت بگیرد نباید چنین گستاخی هایی را شاهد باشیم. فابیوس گفته است که آقای ظریف از من دعوت به عمل آوردند! سوال ما از آقای ظریف این است که شما که ماجرای خون های آلوده یادتان هست، شما که نقش پلیس بد یادتان هست، شما که نقش فرانسه در تجهیز رژیم صدام یادتان هست، چرا باید با این شوق مفرط به دعوت از هیئت فرانسوی پیش برویدا؟ حداقل اگر قرار است دعوتی هم صورت بگیرد با کمی تامل که آنها هم بفهمند که ما ذوق زده نیستیم. چرا؟ اگر همچین اقداماتی از سوی وزارت امور خارجه ادامه پیدا کند افکار عمومی درباره اینها چه فکر خواهد کرد؟ بنده یک نمونه از اینها را اشاره می کنم؛ وقتی که نشریه شارلی ابدو به پیامبر توهین کرد همان روز از جانب دولت فرانسه این عمل مورد تایید قرار گرفت وهمان روز هم آقای ظریف مسافرتی داشتند به فرانسه؛ افکار عمومی در اینجا می گفتند که مگر راه رسول الله با راه وزارت امور خارجه ما متفاوت است که ظریف سفرش را به تاخیر نیانداخت؟ مگر تیم آقای روحانی خواهان چه هدفی هستند که هرگونه اقداماتی هم از طرف غربی ها صورت می گیرد اینها بازهم ارتباطشان را با آنها ادامه می دهند؟

دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی در پایان با اشاره به اینکه ما نباید به بهانه ارتباط با آنها منافع حزبی خودمان را بر منافع ملی ترجیح بدهیم، اظهار داشت: متاسفانه با این اقدامات نسنجیده یک سری شائبه بوجود آمده که دولت آقای روحانی به خاطر انتخابات سال ۹۶ حاضر هستند که به هر طریق ممکن این ارتباط را با دول غربی برقرار کنند و بعد بگویند که ای ملت در زمان ما بود که این ارتباط خارجی که در هشت سال دولت احمدی نژاد قطع شده بود دوباره برقرار شد.
کد مطلب: 7060