۰
 
نطق پیش از دستور سارا دشت گرد؛
شکل بر محتوا تقدم دارد/ مردم از ما توقع شفافیت دارند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۷
سارا دشت گرد رییس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج در ابتدای پنجاه و ششمین جلسه رسمی شورا طی نطق پیش از دستور، نکاتی را متذکر شد.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، سارا دشت گرد رییس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج در ابتدای پنجاه و ششمین جلسه رسمی شورا طی نطق پیش از دستور، نکاتی را متذکر شد.
 
«بسم الله الرحمن الرحیم
 
الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ 
پس بشارت باد بر بندگان، آنها که سخن را می شنوند و بهترین آن را پیروی می کنند.
 
همکاران عزیز، مهمانان و مدعوین گرامی، اصحاب شریف رسانه و مردم سربلند کرج. سلام علیکم؛ هفته معلم را خدمت همکارانی که در کسوت معلمی و استادی خدمت می کنند، تبریک عرض می کنم. یک سال قبل در چنین روزهایی در تب و تاب انتخابات و در جستجوی تحولی اساسی در نظام مدیریت شهری کرج بخش عظیمی از فعالان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شهر در قاب احزاب، تشکل ها و اصناف و اقشار مردم در رقابت تنگاتنگ برای کسب اعتماد آحاد جامعه بودند و از سوی دیگر، مردم همیشه وفادار، امیدوارتر از هر زمان دیگری به تحقق مطالبات مدنی خود می اندیشند. 
 
و در نهایت در روز 29 اردیبهشت این همراهی فراموش نشدنی مردم بار امانت بسیار بزرگی را بر عهده لیست امید نهاد. بگذریم از اینکه طی یک سال گذشته عده معدودی لیست امید را بدهکار و وامدار خود معرفی کردند اما بی شک همه هوشیاران و اهل تفکر و تعقل می دانند که از یک مطالبه اساسی جامعه مدنی در چارچوب تحول و نوگرایی در ساختار مدیریتی بود و نفرات و اسامی و عناوین آن در اولویت دوم مردم بودند. تعهدی که مردم از لیست امید داشتند نخبه سالاری و توجه به توانمندی شایستگان، جوانان و بانوان بود. جوانان و بانوانی که به تجربه تاریخی هرگاه امانتی به آنها سپرده شده با سربلندی آن را ادا کرده اند. 
 
لیکن دیری نپایید که رویدادهایی بسیار تلخ طعم شیرین این پیروزی را از کام مردم ربود و دوباره دور و تسلسل همان ساختارهای تکراری و نظام توقعات قومی و قبیله ای دامن این جریان را گرفت. فضای بسته «هر کس با ما نیست، پس بر ما است.» بر ساختار مدیریتی شهر حاکم شد. روزنه ورود هوای تازه به کالبد مدیریت شهر بسته شد. شهردار برآمده از انتخاب منتخبین مردم که طبعاً با چهار همراه از کادر اداری سابق خود به خدمت مردم شهر آمده بود به انتصابات اتوبوسی و مترویی متهم شد و دردمندانه باید عرض کنم که عده ای از عزیزان به جای ورود به جمع مردم شهر که بعد از مدت ها چراغ معابر و میادین را روشن می دیدند در اتاق های بسته به این نتیجه رسیدند که اداره شهر با کندی و عدم توفیق مواجه شده است. انجمن ها کردند و آنچنان عرصه را تنگ کردند که مدیرِ شهر عطای مقام را به لقای یاران بخشید و رفت...
 
... و روزی فرا رسید که زمان کنار رفتن پرده ها بود. کاشف به عمل آمد عزیزانی که با وعده تصمیم گیری در اتاق شیشه ای اعتماد مردم را جلب کرده اند، دقیقا در مسیر خلاف وعده های انتخاباتی در پشت درهای بسته و دقیقا در زمانی که باید همه مساعی در جهت خدمت به مردم به کار می رفت در جهت رایزنی و چانه زنی برای انتخاب شهردار بعدی مشغول بوده اند. کار به آنجا رسید که در شهر جماعتی به کار گرفته شدند تا بساط لابی گری برای انتخاب جانشین شهردار مشغول بکار را فراهم آورند. اما همکاران عزیز، اعضای محترم برآمده از لیست امید به خود و تمام شما عزیزان یادآوری می کنم که 20 سال قبل از این مردی شریف رئیس دولت بود که شعار بسیار زیبایی را همیشه بکار می گرفت و آن هم اجرای قانون بود و همیشه می فرمود قانون بد از بی قانونی بهتر است و گمان می کنم اگر یادمان و یادتان نرفته باشد، حضور همگی در جمع شورا از نفحات تکراری همان مرد شریف می باشد.
 
پس صادقانه و بی پروا از شما دعوت می کنم که فراموش نکنید که رعایت شکل بر محتوا تقدم دارد. فراموش نکنیم که مردم از ما توقع شفافیت دارند. یادمان باشد که یک سال با وعده اتاق شیشه ای از شهروندان رای اعتماد گرفتیم. لذا مکلف و متعهد هستیم که به جای دلبستگی و دلدادگی به مصداق ها ابتدا باید یکایک مشخصه ها و مولفه های ضروری در احراز شایستگی افراد داوطلب خدمت در راس مدیریت شهری تبیین کنیم و لحظه لحظه بررسی های خود را به اطلاع شهروندان عزیز که ولی نعمتان بر حق ما هستند، برسانیم.
 
از همکاران گرانقدر عضو شورا تقاضا می کنم ضمن حفظ استقلال شورا به آزادگی انسانی خود نیز اندیشه کنند و یادمان باشد که شورای اسلامی بخش کوچکی از تجلی اراده مردم در تعیین سرنوشت خودشان هست و هرگز مردم از منتخبین شورا توقع تقابل در برابر حاکمیت کلان کشور را ندارند و آرزوی تک تک شهروندان مشاهده هماهنگی و همدلی مسئولان خود در راستای خدمت رسانی می باشد. آن هم در چارچوب قانون و شرع. امیدوارم اعضای محترم شورا با رعایت پایبندی خود به آرمان های لیست امید با صبر و طمانینه و پرهیز از هیجان و تعصب روی مصادیق به جمع بندی برسند که متضمن عزت اسلامی و تداوم سازندگی این سزمین باشد.
 
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
 
سارا دشت گرد
رئیس مرکز پژوهش و مطالعات راهبردی شورای اسلامی شهر کرج
کد مطلب: 11337