۰
 
در گفتگو با اسنا مطرح شد؛
اعتکاف نوعی الگوسازی و الگو دهی برای اقشار جامعه است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۵۸
مسئول دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در بسیج دانشجویی استان البرز، گفت: در واقع این تجمع به خودی خود نوعی الگوسازی و الگو دهی برای اقشار جامعه و به نوعی دعوت به خداپرستی و دین مداری است و آثار سازنده ای بر جامعه خواهد داشت.
Share/Save/Bookmark
 
حجت الاسلام علی الهی مسئول دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در بسیج دانشجویی استان البرز در گفتگو با اسنا ضمن عرض تبریک و گرامیداشت ماه رجب در خصوص ایام البیض و مراسم معنوی اعتکاف اظهار داشت: ما عبادتهای فراوانی داریم که به دلیل نیازهای گوناگون انسانی از تنوع زیادی برخوردارند، نماز صیقل روح است و روزه نردبان صعود، حج قطع دلبستگی دنیوی و آزمون الهی است و عباداتی هم چون خمس و زکات و صدقه،دمیدن روح ایثار و گذشت در وجود آدمی می باشد.

حجت الاسلام الهی ضمن اشاره به ویژگی های فردی اعتکاف، افزود: در این میان اعتکاف آمیزه ای از چند عبادت است که، از ویژگی های  خاصی برخوردار می باشد و تمرین بندگی و جهاد با نفس ،خودسازی توبه و نیایش،نماز و تلاوت قرآن، از جمله آن است.

الهی بیان کرد: دین زیبای ما تفکر جدایی از زندگی دنیا و گوشه نشینی و به تعبیری رُهبانیت را باطل و ناپسند می شمارد، اما اعتکاف را به عنوان فرصتی برای بازگشت به خویش قرار داده تا کسانی که از هیاهو و جنجال های زندگی مادی خسته شده اند بتوانند چند صباحی با خدای خود خلوت کنند تا در محضر پروردگار بودن را تمرین کنند.

مسئول دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در بسیج دانشجویی استان البرز در کنار آثار فردی به آثار اجتماعی اعتکاف نیز اشاره کرد و گفت: از جمله ی این آثار می توان به ایجاد یک پشتوانه ی معنوی قوی برای فعالیت های اجتماعی نام برد.

وی ادامه داد: چراکه اعتکاف نوعی درون گرایی است که انسان را از آفات خدا فراموشی و خود فراموشی نجات می دهد و لذا انجام کار بدون پشتوانه معنوی که در نهایت به عمل گرایی و تهی شدن از درون منجر می شود،انسان را رهایی می بخشد.

الهی از دیگر آثار مهم اعتکاف در سطح اجتماعی را رویارویی این مراسم معنوی با نفوذ فرهنگ بیگانه دانست و بیان کرد: در این سال ها ما شاهدیم که بیشتر از جوانان و دانشجویان در این عبادت بزرگ شرکت می کنند وقتی این جوان در مراسم اعتکاف طعم شیرین ایمان و انس به خداوند را بچشد قطعا لذت های مادی و شهوانی در دیدگاهش حقیر و بی ارزش خواهد شد و به آسانی در گرداب فساد و تباهی گرفتار نمی شود.

وی افزود: در واقع این تجمع به خودی خود نوعی الگوسازی و الگو دهی برای اقشار جامعه و به نوعی دعوت به خداپرستی و دین مداری است و آثار سازنده ای بر جامعه خواهد داشت.

حجت السلام الهی در پایان با دعوت از دانشجویان برای حضور در این مراسم، اظهار کرد: دانشجویان باید دوران دانشجویی و سنین جوانی حداقل یکبار این مدال دل کندن از علاقه های دنیوی و لذت های نفسانی را تجربه کنند تا عاشق چنین فضایی شوند و هر سال منتظر ماه رجب و شیرینی های معنوی و اعتکاف ابرار آن باشند.


انتهای پیام/
کد مطلب: 10879