۰
 
برای اخذ مجوز کسب و کار باید کفش آهنی پوشید/تعارض منافع در اخذ برخی مجوزها
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۵
یک کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به مشکلات اخذ مجوزهای کسب و کار گفت: گاهی اوقات برخی از این مجوزها باید از صنف مربوطه اخذ شود که پر واضح است در این مسئله تعارض منافع وجود دارد و برای هیچ صنفی مطلوب نیست که رقبای آن متعدد شود.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا به نقل از روابط عمومی برنامه پایش، در برنامه تلویزیونی «پایش موضوع مشکلات اخذ مجوز کسب و کارهای کوچک مورد بررسی قرار گرفت.

در ابتدای برنامه پایش، مجری این برنامه از یکی از بانک‌ها به دلیل مبادلات ارزی انتقاد کرد و با نمایش سندی از ترازنامه آن بانک به سود 3800 میلیارد تومانی حاصل از این تبادلات اشاره کرد.

پس از آن ستاد پیگیری مشکلات تولید پایش، آماری از میزان شکایات مردم در این زمینه ارائه کرد که بیشترین شکایت‌ها به صدور مجوزها و نظام بانکی مربوط می‌شد.در همین راستا، مارال اسکندری کارشناس مسائل اقتصادی در برنامه حضور یافت تا به مشکلات اخذ مجوز کسب و کارهای کوچک بپردازد.

وی در ابتدا به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر نقش کسب وکارهای کوچک در کشورهایی چون ژاپن، آمریکا و اتحادیه اروپا به طور چشمگیری پررنگ شده است و حرکت به سمت توسعه آن‌ها سرعت بیشتری به خود گرفته است.

اسکندری مهمترین دغدغه شروع فعالیت‌های کسب وکار در کشور را اخذ مجوز دانست و سنگ اندازی‌هایی که در این مسیر جلو پای تولیدکنندگان می‌شود را تشریح کرد.

وی با بیان چند نمونه عینی عنوان کرد پس از بررسی حوزه‌های مختلف کسب وکار مشخص شد به منظور راه‌اندازی کسب و کار به بیش از صد مدرک،سند و استعلام نیاز است و باید به بیش از 30 اداره و سازمان دولتی مراجعه کرد.

اسکندری با خطاب قرار دادن مسئولان گفت ک آیا نمی‌شود این همه بالا و پایین و رفت و برگشت برای اخذ مجوز وجود نداشته باشد؟ چرا این همه ابهام و مانع بر سر راه اخذ مجوز وجود دارد؟

اسکندری توضیح داد: گاهی اوقات برخی از مجوزها باید از صنف مربوطه اخذ شود که پر واضح است در این مسئله تعارض منافع وجود دارد و برای هیچ صنفی مطلوب نیست که رقبای آن متعدد شود.

در پایان وی با اشاره به این که مردم برای اخذ مجوزهای کسب وکار باید کفش آهنی بپوشند در مورد این که گاهی اوقات اخذ مجوز تا دو سال به طول می‌انجامد ابزار تاسف کرد.

در بخش پایانی برنامه پایش، سه جوان موفق در حوزه کسب و کار حضور پیدا کردند و هر کدام از چگونگی راه‌اندازی و شرایط کنونی کسب وکار خود توضیحاتی ارائه کردند.

«پایش» به تهیه‌کنندگی الهام پیرهادی و سردبیری محمد عنبری، کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است که یکشنبه و سه شنبه شب‌ها ساعت 19:45 با اجرای محمد دلاوری به‌طور زنده پخش می‌شود.

انتهای پیام/س
کد مطلب: 11652