۰
 
وقتی گرانی مستقیم به جان مردم میزند/شیر ولبنیات هم از سفره مردم پرید/کاهش مصرف شیر؛میانسالان ایرانی هم زمینگیر میشوند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۰۰:۰۳
مولف :
Share/Save/Bookmark
وقتی گرانی مستقیم به جان مردم میزند/شیر ولبنیات هم از سفره مردم پرید/کاهش مصرف شیر؛میانسالان ایرانی هم زمینگیر میشوند
 
همواره بین قیمت بالا و کاهش مصرف شیر در کشور رابطه مستقیمی وجود دارد، به هر میزان قیمت شیر و فرآورده‌های آن بالا می‌رود، مصرف به دلیل پایین بودن قدرت خرید مردم پایین می‌آید.

سرانه مصرف لبنیات در کشور حدود ۹۰ کیلوگرم تقریبا نصف میانگین جهانی، یک سوم کشورهای اروپایی، یک هفتم کشورهای توسعه یافته و یک ششم کشور هلند است.

گزارش‌ها و آمارها نشان می‌دهد که بعد از حذف یارانه شیر طی دو سال گذشته که موجب افزایش قیمت شد، مصرف این ماده حیاتی بین مردم تا ۲۰ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه سرانه مصرف این ماده حیاتی باید به دو برابر یعنی ۱۶۰ کیلوگرم در سال برسد.

شیر هزار فایده برای سلامتی دارد و بر کسی پوشیده نیست و اشاره به آن هم در این مقال نمی‌گنجد و به همین دلیل بعد از حذف یارانه شیر اکثر کارشناسان درباره عواقب آن هشدار دادند، اما دولت با این توجیه که با حمایت از دامداران قیمت را در بازار متعادل نگه می‌دارد به منتقدان توجهی نکرد، اما قیمت در بازار از آن زمان تا ۳۰۰ درصد افزایش یافت و از زمانی که قیمت شیر و فراورده‌های لبنی سیر افزایشی به خود گرفت سرانه مصرف هم کاهش یافت.

در مدت دو سال اخیر این سازمان تنها به فکر دامدار و کارخانه‌‌دار بوده و مصرف کننده در این میان حلقه مفقوده بوده است غافل از اینکه حتی تولید برای بقای خود نیاز ضروری به مصرف کننده دارد و دقیقا به همین دلیل است که طی دو سال اخیر به ظرفیت‌های خالی دامداری‌ها و کارخانه‌های لبنی اضافه شده است.

در جدیدترین گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ظرفیت خالی دامداری‌های کشور که از آن استفاده‌ای نمی‌شود ۴۰ درصد است و همچنین به گفته مسئولان صنایع لبنی به رغم وجود ظرفیت ۱۵ هزار تنی صنایع لبنی تنها ۵.۵ میلیون تن آن به کار گرفته می‌شود.

به دلیل درست نبودن ساختارهای تولید و توزیع قیمت‌های تمام شده دامداری و کارخانه‌ها در کشور بسیار بالاست از سوی دیگر به دلیل مشکلات اقتصادی حاصل از تحریم و نوسان ارز، سرعت افزایش قیمت تمام شده تولید بیشتر شده است و تمامی این فشارها بر دوش بخش مصرف کننده سنگینی می‌کند.

کاهش مصرف شیر در کنار افزایش قیمت به حدی است که همه خانوارها آنرا کاملا لمس می‌کنند و به دلیل آگاهی از هزاران فواید شیر و لبنیات و اینکه هیچ غذای دیگری نمی‌تواند جایگزین شیر و محصولات لبنی شود، بیشتر عذاب می‌کشند، اما کاهش قدرت خرید و افزایش‌های بی‌حد و اندازه قیمت شیر راه‌چاره‌ای برای آنها نگذاشته است.

به گفته کارشناسان در شش دهه آینده جمعیت ۵.۵ میلیون نفری سالمندان ایران به ۲۵ میلیون نفر افزایش می یابد، این در حالی است که ۸۰ درصد بیماری سالمندان در ایران اسکلتی و حرکتی و ناشی از کمبود کلسیم است.

در کشورهای توسعه یافته سن سالمندان به ۸۵ سال رسیده و این سن در ایران ۶۰ سال است، سالمندان ایران ۲۰ تا ۲۵ سال زودتر از موعد زمین گیر شود و همه اینها لزوم استفاده از شیر و لبنیات را بیشتر می‌کند.
نتیجه گرانی محصولات لبنی 
درهمین خصوص ، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با به دور از منطق خواندن افزایش بی‌سابقه قیمت محصولات لبنی، گفت: سلامت افراد در جامعه با گرانی محصولات لنبی در خطر است.

عباس رجایی با بیان اینکه افزایش قیمت محصولات لبنی به کاهش قدرت خرید مردم در جامعه منجر شده است، افزود: دولت باید سیاست‌های حمایتی خود از تولید‌کنندگان در برابر گرانی را افزایش دهد تا به این ترتیب شاهد کاهش قیمت لبنیات باشیم.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، با بیان این مطلب که عدم نظارت بر عملکرد کارخانه‌های تولید محصولات لبنی دست آن‌ها را برای افزایش هر میزان قیمتی باز کرده است، تصریح کرد: دولت باید علاوه بر حمایت از واحدهای تولیدی به نظارت دقیق بر عملکرد آن‌ها نیز توجه داشته باشد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با به دور از منطق خواندن افزایش بی‌سابقه قیمت محصولات لبنی، گفت: سلامت افراد در جامعه با گرانی محصولات لنبی در خطر است که با پرداخت یارانه به این محصولات می‌تواند از آن جلوگیری کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: با توجه به گرانی‌هایی که در جامعه وجود دارد باید دولت کاری کند تا تولید برای تولید‌کننده به صرفه باشد که متاسفانه این اتفاق تاکنون رخ نداده است.

عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس، با بیان این مطلب که وقتی تولید‌کننده نهاده‌های دامی را گران خریداری می‌کند نمی‌تواند دست‌رنج خود را ارزان به تاراج بگذارد، تصریح کرد: دولت باید نظارت دقیقی بر قیمت ها داشته باشد تا نه ضرری متوجه تولیدکننده شود و نه مصرف کننده.

به گزارش مجلس نیوز (پایگاه خبری فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس شورای اسلامی)، رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، یادآور شد: رسیدن به حماسه اقتصادی منوط به آماده بودن شرایط لازم برای حمایت از تولید است.*** تهدید سلامت جامعه

همچنین دیگر عضوکمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس،درواکنش به افزایش هفتگی قیمت محصولات لبنی، گفت: مسئولان دولتی علاوه بر پرداخت یارانه تولیدی به تولیدکنندگان باید میزانی از یارانه بخش سلامت را به صورت یارانه مصرفی به خانوارها تخصیص دهند تا بدین صورت با افزایش سرانه مصرف لبنیات هزینه های درمانی درجامعه کاهش یابد.

علی ایرانپور درگفت و گو با خانه ملت، درواکنش به افزایش هفتگی قیمت محصولات لبنی، گفت: با توجه به اینکه محصولات لبنی از جمله شیر، ماست ، پنیر و کره از نظر انرژی زایی و دارا بودن انواعی از ویتامین ها و کلسیم مورد نیاز بدن هستند و درحال حاضر به عنوان غذای اصلی و یا مکمل غذایی در سبد غذایی خانوارها به شمار می روند به طور حتم افزایش قیمت محصولات لبنی باعث کاهش مصرف سرانه این محصول درکشورمی شود.

نماینده مردم مبارکه درمجلس شورای اسلامی ، با تأکید براینکه افزایش قیمت محصولات لبنی باید متناسب با قدرت خرید جامعه باشد، تصریح کرد: کاهش مصرف سرانه لبنیات درکشورباعث افزایش بیماری ها و به دنبال آن افزایش هزینه های دارو ودرمان می شود که این مهم تهدیدی برای سلامت افراد جامعه است.

این نماینده مردم درمجلس نهم، درتشریح علت افزایش شدید وهفتگی قیمت محصولات لبنی، اظهار داشت: متأسفانه عدم تخصیص ارزمرجع درجهت ترخیص به موقع نهاده های دامی و علوفه های وارداتی باعث افزایش قیمت تمام شده شیرخام و به دنبال آن افزایش هفتگی قیمت محصولات لبنی شده است.

ایرانپور، با بیان اینکه عدم ترخیص به موقع نهاده های دامی منجربه افزایش قیمت محصولات لبنی شده است، تصریح کرد: دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید هرچه سریع تردرجهت تخصیص ارزمورد نیاز برای ترخیص نهاده های دامی اقدام کنند تا بدین صورت تولید کنندگان درجهت جبران هزینه های تولیدی ازجمله گرانی نهاده های دامی ونیزافزایش هزینه های نگهداری دام به افزایش بی رویه محصولات لبنی روی نیاورند.

وی، با انتقاد ازاینکه متأسفانه امنیت غذایی کشور و اولویت محصولات غذایی ازجمله فرآورده های لبنی در قانون هدفمندی یارانه ها آن طورکه باید و شاید رعایت نشده است، افزود: بسیاری از کشورهای توسعه یافته و درحال توسعه محصولات لبنی را به صورت رایگان و یا ارزان قیمت دراختیار افراد جامعه خود قرار می دهند به طوری که دولت مابه التفاوت هزینه های تمام شده و هزینه های پرداختی از سوی جامعه را درجهت افزایش مصرف لبنیات و کاهش بیماری ها به صورت یارانه به تولیدکنندگان پرداخت می کند.

نماینده مردم مبارکه درمجلس، بااشاره به اینکه باید یارانه ای به تولید محصولات لبنی تخصیص داده شود،تصریح کرد:مسئولان دولتی به منظور حمایت از تولید کنندگان درجهت کاهش هزینه های تولید باید یارانه تولیدی به تولیدکنندگان اختصاص دهند تا بدین صورت قیمت محصولات لبنی دربازارمتناسب با قدرت خرید مردم شود و هزینه های درمانی درجامعه کاهش یابد.

عضوکمیسیون کشاورزی،آب ومنابع طبیعی مجلس، گفت: مسئولان دولتی علاوه بر پرداخت یارانه تولیدی به تولید کنندگان درجهت حمایت از سلامت جامعه باید میزانی از یارانه بخش سلامت را به صورت یارانه نقدی به خانواده ها تخصیص دهند تا بدین صورت محصولات لبنی ارزان تر به دست مردم رسد.
کد مطلب: 3795