۱
 
در دیدار محرمانه با رهبران یهودی آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران
اوباما: اگر به ایران حمله کنیم، حزب‌الله اسرائیل را موشک باران می‌کند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۸
رئیس‌جمهور آمریکا در نشست محرمانه روز سه‌شنبه با رهبران یهودی آمریکا در کاخ سفید تصریح کرد، اگر توافق هسته‌ای رد شود و ما به ایران حمله کنیم، حزب‌الله به سمت تل‌آویو موشک پرتاب می‌کند و اسرائیل متحمل فشار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز(اسنا)؛ «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه (دیروز) یک نشست محرمانه در کاخ سفید با رهبران یهودی که برخی از آنها حامیان توافق هسته‌ای با ایران و برخی دیگر مخالف توافق می‌باشند، برگزار کرد.

بنا به گزارش سایت «تایمز اسرائیل»، برخی از این رهبران یهودی که با اوباما دیدار خصوصی داشتند، جزء آندسته افرادی بودند که سازمانهای آنها هنوز تصمیمی درباره حمایت یا مخالفت با برجام نگرفته بودند.

این نشست محرمانه در حالی برگزار شده است که دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا تلاش می‌کند تا در آستانه رأی‌گیری کنگره درباره توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵، حمایت‌های بیشتری را برای این توافق جلب کند.

در بین رهبران یهودی که در نشست محرمانه با اوباما حضور داشتند، می‌توان به «مایکل کاسان» و «لی روزنبرگ» از «ایپک» اشاره کرد که به شدت مخالف توافق با ایران هستند. «جرمی بن آمی» سازمان لیبرال یهودی «جی استریت» نیز که یکی از طرفداران توافق با ایران است نیز در این نشست حضور داشت.

کاخ‌سفید اعلام کرد که نمایندگانی از اتحادیه ارتدوکس، جنبش اصلاحات، کنگره یهودیان جهان و اتحادیه ضدافترا نیز در این نشست حضور داشتند.

در این نشست محرمانه، «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا، «سوزان رایس» مشاور امنیت ملی و «بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز شرکت داشتند و رئیس‌جمهور آمریکا نکته به نکته، توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ را مورد بررسی قرار داد و به موضوعاتی که مخالفان مطرح کرده بودند، اشاره کرد.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که اوباما به رهبران یهودی گفته است: اگر توافق هسته‌ای رد شود و ما به ایران حمله کنیم، حزب‌الله به سمت تل‌آویو موشک پرتاب می‌کند و اسرائیل متحمل فشار می‌شود.

وی ادامه داد: وقتی من صدارت را برعهده گرفتم، فهمیدم که دولت بوش طرحی را برای حمله نظامی به ایران آماده نکرده بوده است.

طبق این گزارش، نشست اوباما با رهبران یهودی حدود دو ساعت به طول انجامید و اکثر آن به پاسخ دادن به سوالات رهبران یهودی گذشت و اوباما در این نشست به تعهد واشنگتن به امنیت اسرائیل تأکید کرد.

یکی از مقامات کاخ سفید می‌گوید که اوباما در سخنرانی روز چهارشنبه خود در دانشگاه آمریکا در واشنگتن در صدد است به این مسئله اشاره کند که آندسته از نمایندگان کنگره که مخالف تعامل دیپلماتیک با ایران هستند، همانند همانهایی هستند که از جنگ عراق حمایت کردند و بگوید که رد توافق هسته‌ای با ایران یک «اشتباه تاریخی» خواهد بود.
منبع: فارس
کد مطلب: 7089