۰
 
ارتباط نوعی جلبک با بیماری علاج‌ناپذیر نورون حرکتی
تاریخ انتشار : شنبه ۶ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۰۰
گروهی از پزشکان استرالیایی در یک آزمایش جدید به ارتباط بین سیانوباکترها یا جلبک‌های سبز- آبی با افزایش خطر ابتلا به بیماری علاج‌ناپذیر و کشنده نورون‌های حرکتی (MND) پی برده‌اند.
Share/Save/Bookmark
 
اسنا: پزشکان استرالیایی با همکاری گروهی از محققان آمریکایی به این نتیجه رسیده و اظهار داشتند که این یافته می‌تواند یکی از معدود عوامل شناخته شده‌ و موثر در بروز بیماری نورون‌ حرکتی باشد.

در این مطالعه آمده است که چگونه مواد سمی موجود در جلبک‌های سبز- آبی می‌تواند به مسموم ساختن مواد خوراکی و بروز مشکلات در سیستم اعصاب مرکزی منجر شود. همچنین این محققان امیدوارند که پی‌ بردن به این ارتباط آنها را در مسیر کشف روشی موثر برای درمان این بیماری یاری دهد.


بیماری نورون‌ حرکتی در اثر تخریب و تحلیل رفتن سلول‌های عصبی بروز می‌کند که در نهایت منجر به ضعف عضلانی می‌شود و این ضعف و ناتوانی در عضلات در ابتدا در دست‌ها یا پاها تظاهر پیدا می‌کند.


مبتلایان به این بیماری همچنین با مشکلاتی چون از دست دادن قدرت تکلم، مشکل در بلع، خستگی، کاهش وزن و انقباضات شدید عضلانی مواجه می‌شوند.


این بیماری با از بین بردن نورون‌های حرکتی در مغز و نخاع به فلج شدن فرد منجر می‌شود. همچنین طبق این مطالعه، در بیش از ۹۰ درصد موارد ابتلا به این بیماری هنوز عامل بیماری ناشناخته است و و روشی برای معالجه آن وجود ندارد.


به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، «پائول کاکس» یکی از محققان این مطالعه گفت: جلبک‌های سبز- آبی که به عنوان بخشی از ریشه درختان رشد می‌کنند، حاوی سیانوباکترها هستند و سیانوباکترها نیز به نوبه خود نوعی اسیدآمینه مسموم‌کننده نورون‌ موسوم به BMAA تولید می‌کنند. اما عملکرد این اسیدآمینه به اسیدآمینه «سرین» که در تولید پروتئین‌های انسانی استفاده می‌شود، شباهت زیادی دارد و این ماده سمی از رفتار سرین تقلید می‌کند.


بنابراین در بدن اسیدآمینه BMAA به اشتباه و به جای سرین در تولید پروتئین‌های انسانی استفاده می‌شود و در نتیجه سطحی از مواد سمی را به وجود می‌آورد که در نهایت پس از دوره‌ای مشخص، به سلول‌ها حمله‌ور شده و آنها را از بین می‌برد.
کد مطلب: 3731