۱
 
در گفتگو با اسنا مطرح شد؛
هنرمند البرزی خوشنویس کتیبه های هفتگانه آرامگاه سعدی
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۸
پژوهشگر و البرزپژوه گفت: استاد ابراهیم بوذری هنرمند البرزی اهل طالقان کتیبه‌ های هفتگانه آرامگاه سعدی را خوشنویسی کرده است.
Share/Save/Bookmark
 
حسین عسکری پژوهشگر و البرزپژوه در گفتگو با اسنا با اشاره به اینکه اول اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ مصلح الدین عبدالله شیرازی مشهور به سعدی شاعر و نویسنده پارسی‌ گوی نامدار ایرانی در سده هفتم هجری قمری است؛ گفت: از سال ۱۳۸۱ در تقویم ایران، اوّل اردیبهشت (روز آغاز نگارش کتاب گلستان) به جهت تجلیل از این شاعر نامدار به‌ عنوان روز سعدی نامگذاری شده ‌است.

وی افزود: کتیبه‌ های هفتگانه آرامگاه سعدی را استاد میرزا ابراهیم بوذری هنرمند البرزی خوشنویسی کرده است.

عسکری بیان کرد: آرامگاه سعدی معروف به سعدیه در شمال شرقی شهر شیراز و کنار باغ دلگشا قرار دارد که محل گردهم آمدن دوستداران عرفان، فرهنگ، زبان و ادبیات فارسی است. در داخل آرامگاه سعدی، هفت کتیبه از بوستان و گلستان به خط استاد بوذری وجود دارد.

این پژوهشگر و البرز پژوه ادامه داد: استاد ابراهیم بوذری خوشنویس، ادیب، تعزیه پژوه، خواننده و کارشناس ردیف‌های آوازی موسیقی سنتی ایرانی در سال 1275 در روستای کرود از توابع شهرستان طالقان واقع در استان البرز زاده شد و در بهمن 1365 درگذشت.
وی گفت: استاد بوذری از نوجوانی به فراگیری علوم حوزوی و هنر خوشنویسی پرداخت. شیخ مسیح اَوانکی طالقانی، آیت الله سید ابوالقاسم کاشانی، حاج میرزا خلیل کمره‌ای و علی شوشتری استادان ایشان در دروس حوزوی بودند و حاج زین‌العابدین ساعت‌ساز، محمد عماد طاهری (عماد الشریعه) و میرزا محمدحسین سیفی قزوینی مشهور به عمادالکُتاب، عبدالحمید ملک الکلامی معروف به امیرالکُتاب و شیخ علی عبدالرسولی استادان او در هنر خوشنویسی بودند.

وی خاطر نشان کرد: استاد بوذری در موسیقی و آواز شاگرد ابوالحسن خان اقبال آذر (اقبال السلطان)، سید حسین طاهرزاده و استاد ابوالحسن صبا بود. او در سال 1356 ردیف های آوازی موسیقی ایرانی را خواند که ضبط شد این اثر در  سال 1390 در قالب چهار سی دی به بازار موسیقی عرضه شد.

عسکری به برخی از فعالیت های فرهنگی و هنری استاد بوذری اشاره کرد و گفت: مشارکت در تاسیس انجمن خوشنویسان ایران، عضو شورای تعیین شایستگی مقام استادی در انجمن خوشنویسان ایران، کارشناس خط در وزارت دادگستری، خطاط رسمی کتابخانه مجلس شورای ملّی، تدریس و آموزش خوشنویسی در دانشکده معقول و منقول (الهیات) و برخی دبیرستان ‌های تهران و کارشناس تعزیه در وزارت فرهنگ و هنر از فعالیت های فرهنگی و هنری وی بود.

وی در پایان گفت: کتابت دیوان حافظ، منتخب دیوان سعد سلمان، جلد اوّل جوامع الحکایات، كتيبه‌ شاه خليل الله در تفت يزد، دروازه قرآن شيراز، خلاصه مثنوي معنوی، پارسي نغز، تاريخچه آب شيراز، وقفنامه‌ هاي موقوفات مسجد فخرالدوله و بيمارستان نمازي و بسیاری از کتاب‌های درسی دبیرستان‌ها از دیگر آثار هنری استاد بوذری است.


انتهای پیام/
کد مطلب: 10906