۳
 
بزرگترین ابرسازه علمی ایران، آینه تلسکوپ رصدخانه ملی رونمایی شد
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۰
آینه اصلی تلسکوپ رصدخانه ملی به عنوان بزرگ ترین ابرسازه علمی ایران رونمایی شد.
Share/Save/Bookmark
بزرگترین ابرسازه علمی ایران، آینه تلسکوپ رصدخانه ملی رونمایی شد
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز(اسنا)،مراسم رونمایی از آینه تلسکوپ رصدخانه ملی، عصر شنبه با حضور دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، دکتر محمد فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، رئیس و جمعی از مدیران و محققان پژوهشگاه دانش های بنیادی در محل پژوهشگاه برگزار شد.

دکتر محمد لاریجانی، رئیس پژوهشگاه طی سخنانی در این مراسم از طرح رصدخانه ملی به عنوان موفقیتی تاریخی در حوزه علمی یاد کرد و گفت: این طرح شاید، بزرگ ترین پروژه علمی ایران باشد که با صرف ساعت های بسیار زیادی کار علمی، در حال تولد است. من اطمینان دارم در آینده از رصدخانه ملی ایران به عنوان یک میراث علمی یاد خواهد شد.


وی با بیان اینکه آزمایش آینه اصلی تلسکوپ رصدخانه ملی بیش از یک سال و نیم به طول انجامیده تا مشخصات مدنظر تایید شود، اظهار کرد: ساخت این آینه طی حدود پنج سال و در فرآیندی پیچیده صورت گرفته است.

لاریجانی با تقدیر از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم در اجرای این طرح اظهار داشت: فناوری ها و دانش های پیشرفته ای در ساخت تلسکوپ و احداث رصدخانه ملی ایران به کار برده شده که تا پیش از این در کشورمان وجود نداشتند و قابل خریداری هم نبودند. نیاز ما به این فناوری ها در راستای طرح رصدخانه ملی سبب شد این فناوری ها در داخل تولید شود و این از ویژگی های پروژه رصدخانه ملی ایران است.


دکتر لاریجانی در مراسم رونمایی از آینه اصلی تلسکوپ

طرح رصدخانه ملی ایران در سال ۱۳۷۷ به عنوان نخستین طرح کلان پژوهشی کشور به تصویب شورای پژوهش های علمی کشور رسید و مکان یابی رصدخانه در سال ۱۳۷۹ با اعتباری اندک آغاز شد. طرح رصدخانه ملی در اواخر سال ۱۳۸۲ به عنوان نخستین طرح کلان علمی کشور به تصویب هیات وزیران رسید و از سال ۱۳۸۵ اجرای آن به پژوهشگاه دانش های بنیادی - وابسته به وزارت علوم - محول شد. با توصیه مقام معظم رهبری در بهار ۱۳۸۸، حمایت از این طرح در دولت به طور جدی دنبال شد و از آن زمان تاکنون، ضمن اتمام مکان یابی رصدخانه، طراحی مقدماتی و مفهومی تلسکوپ انجام شده، بیش از ۵۰ درصد طراحی جزئی انجام شده و ۸۰ درصد جاده رصدخانه تا ارتفاع ۳۶۰۰ متری قله گرگش - محل احداث رصدخانه - قابل بهره برداری شده است.

پیشرفت ۳۰ درصدی رصدخانه ملی با حفظ دقت های نجوم حرفه یی بین المللی در حالی حاصل شده که تنها ۱۹ درصد از اعتبارات این طرح پرداخت شده است.منبع:ایسنا
کد مطلب: 6234