۰
 
ایران چگونه به عنوان تیم اول صعود می‌کند؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۱۸
Share/Save/Bookmark
 
تیم ملی فوتبال ایران با برتری برابر قطر، شانس این را دارد که به عنوان تیم اول راهی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل شود.با توجه به پیروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل قطر و تساوی کره جنوبی و لبنان در بیروت، حالا شانس شاگردان کی‌روش برای صعود مستقیم به جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل بسیار زیاد شده است.
اگر کمی شانس با تیم ملی همراه باشد حتی احتمال صدرنشینی شاگردان کی‌روش نیز وجود دارد، اگر چه بدشانسی هم می‌تواند مانع صعود ملی‌پوشان به برزیل شود.

تسنیم با نگاه به تمام احتمالات، شانس صعود مستقیم تیم ملی به جام جهانی و حتی احتمال حضورش در پلی‌آف را بررسی کرده است.

* اوج خوشبختی، صعود به عنوان صدرنشین

تیم‌های ایران، کره جنوبی و ازبکستان هرکدام ۲ بازی تا پایان مرحله مقدماتی جام جهانی دارند و با توجه به شرایط جدول رده بندی گروه A تیم ملی ایران با کمی خوش شانسی می‌تواند به عنوان سرگروه این گروه راهی برزیل شود. در حال حاضر کره و ازبکستان ۱۱ امتیازی و ایران هم ۱۰ امتیازی است.

اگر ایران سه شنبه ۲۱ خرداد از سد لبنان عبور کند ۱۳ امتیازی می‌شود، این در شرایطی است که کره و ازبکستان باید رودرروی هم قرار بگیرند. حالا اگر فرض کنیم کره و ازبکستان مساوی کنند، هر ۲ تیم ۱۲ امتیازی می‌شوند و شاگردان کی‌روش یک هفته قبل از پایان مسابقات به صدر جدول گروه A می‌رسند.

در هفته پایانی ایران باید در اولسان به مصاف کره جنوبی برود و ازبکستان میزبان قطر است. اگر ایران بتواند مقابل کره پیروز شود آن وقت بدون دردسر به عنوان تیم صدرنشین گروهش مسافر برزیل می‌شود.

حالت دیگری هم برای صدرنشینی ما وجود دارد؛ اگر بازی ایران و کره مساوی شود و ازبکستان هم مقابل قطر امتیاز از دست بدهد آن وقت باز هم شاگردان کی‌روش به عنوان صدرنشین گروه‌ به جام جهانی صعود می‌کنند، البته اگر تیم ملی لبنان را شکست دهد و در بازی آخر مقابل کره پیروز شود، تحت هر شرایطی به صورت مستقیم به جام جهانی صعود می‌کند.

* صعود مستقیم به جام جهانی، البته به عنوان تیم دوم!

اگر کره جنوبی از سد ازبکستان عبور کند در هفته ماقبل پایانی مسابقات انتخابی جام جهانی در قاره آسیا ۱۴ امتیازی می‌شود و ازبکستان هم ۱۱ امتیازی می‌ماند. اگر ایران، لبنان را شکست دهد و در بازی آخر یک امتیاز مقابل کره بگیرد ۱۴ امتیازی و با برد احتمالی ازبکستان مقابل قطر این تیم هم ۱۴ امتیازی می‌شود.

با این شرایط تکلیف صعود تیم دوم به جام جهانی به تفاضل گل ‌می‌کشد اما اگر ایران لبنان را شکست داده و مقابل کره جنوبی مساوی کند با تساوی و یا شکست احتمال ازبکستان مقابل قطر به عنوان تیم دوم گروهش بلیت سفر به برزیل را برای خود رزرو خواهد کرد.

این احتمال هم وجود دارد که ازبکستان در خاک کره جنوبی دست به کار بزرگی زده و این تیم را شکست دهد،‌ آن وقت صرفنظر از نتیجه‌ای که در دیدار ازبکستان - قطر در هفته پایانی از مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ در قاره آسیا رقم خواهد خورد، تیم کی‌روش با یک تساوی مقابل کره جنوبی هم به جمع نمایندگان آسیا در جام جهانی ۲۰۱۴ خواهد پیوست.* پلی‌آف کابوس ایران؛‌ شکست در کره کار را سخت می‌کند
اگر در بازی‌های هفته آینده ایران در ورزشگاه آزادی لبنان را شکست داده و جدال کره جنوبی و ازبکستان در سئول به نتیجه تساوی انجامد آن وقت این احتمال وجود دارد که ملی‌پوشان ایران به صورت مستقیم به جام جهانی صعود نکنند. اگر در هفته پایانی از مرحله انتخابی جام جهانی در قاره آسیا تیم ایران مقابل کره جنوبی در اولسان تن به شکست داده و ازبکستان مقابل قطر به برتری برسد، شاگردان کی‌روش باید در مرحله پلی‌آف شانس صعود به جام جهانی را امتحان خواهند کرد.

حالت دیگری هم وجود دارد، اگر هفته پایانی (۲۸ خرداد) در شرایطی برگزار شود که کره ۱۴، ایران ۱۳ و ازبکستان ۱۱ امتیاز داشته باشند آن وقت در صورت شکست ایران مقابل کره و مساوی یا شکست ازبکستان مقابل قطر باز هم ایران به صورت مستقیم به جام جهانی صعود می‌کند ولی اگر در این شرایط ازبکستان قطر را شکست بدهد باز هم ایران به پلی‌آف می‌رود.

اگر ازبکستان از سد کره بگذرد، آن وقت معادلات در هفته پایانی پیچیده‌تر می‌شود. به این صورت که در روز پایانی، ایران ۱۳ امتیاز، کره ۱۱ امتیاز و ازبکستان ۱۴ امتیازی می‌شوند. آن وقت در صورت شکست ایران مقابل کره ، تحت هر شرایطی کره و ازبکستان به صورت مستقیم به جام جهانی صعود می‌کنند و تیم ملی باز هم به مرحله پلی‌آف می‌رود.

شکست و مساوی مقابل لبنان و معادله‌ای تازه
تجربه ثابت کرده تیم ملی فوتبال کشورمان همیشه تیمی غیرقابل پیش بینی است که می تواند غیرممکن را ممکن کرده و از ممکن، غیر ممکن بسازد. همین تیمی که سه شنبه شب در خاک قطر پیروز شد، ممکن است در تهران مقابل لبنان تن به شکست داده و یا متوقف شود، در آن صورت معادله‌ای تازه برای صعود تیم ملی رقم خواهد خورد. اگر تیم ایران به لبنان ببازد و یا متوقف شود، بازی با کره جنوبی برای شاگردان کی‌روش بازی مرگ و زندگی می شود و باید در آن پیروز شوند تا شانس صعود به جام جهانی داشته باشند.

اگر تیم ملی مقابل لبنان تن به شکست داده و یا متوقف شود،‌‌ آن وقت برای صعود مستقیم به جام جهانی باید کره جنوبی را شکست دهد و امیدوار باشد که ازبکستان در هفته آخر مقابل قطر متوقف و یا اگر برد، با اختلاف کم پیروز شود. در غیر این صورت حضور در پلی‌آف راه صعود تیم ملی به جام جهانی ۲۰۱۴ خواهد بود.
کد مطلب: 2030