۰
 
تبلیغ تشیّع از کرج تا لوگانو
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۰۲
حجت الاسلام والمسلمین سید مقتدا حسینی ابهری متولد 1328 در روستای قِروه از توابع شهرستان ابهر است اما سالیانی است که مقیم شهرستان های کرج و ساوجبلاغ واقع در استان البرز است.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز ( اسنا )، حسین عسکری: بعداز ظهر روز جمعه 21 آبان 1395 در یکی از روستاهای شهرستان ساوجبلاغ با حجت الاسلام والمسلمین آقای سید مقتدا حسینی ابهری رییس مرکز امام علی شهر لوگانوی سوئیس دیدار و گفت و گو کردم. در این دیدار صمیمی که آقای حسین جوادان و برادرم آقای علی عسگری هم حضور داشتند؛ خطاب به آقای حسینی عرض کردم: «بنده اسناد مربوط به مبارزات سیاسی شما علیه رژیم پهلوی در شهرستان کرج را دیده ام. از جمله نقش شما در برگزاری با شکوه چهلم شهدای یزد در اوایل سال 1357 در شهر کرج که طی آن شجاعانه، سخنران آن جلسه (حجت الاسلام والمسلمین قدس محلاتی) را از دید ساواک خارج کردید و در منزل خود پناه دادید. البته خاطرات شما از آیت‌ الله شیخ حسین لنکرانی (درگذشت 1368) فعال سیاسی دوران قاجار و پهلوی و دوره پس از انقلاب اسلامی و آیت الله سید حسن طباطبایی قمی (درگذشت 1386) از روحانیون مخالف رژیم پهلوی که پس از قیام 15 خرداد 1342 مدتی در شهر کرج تبعید و تحت نظر بود، بسیار شنیدنی است.»

آقای حسینی در این دیدار گرم و صمیمی، ضمن بیان خاطراتی از مبارزات انقلاب اسلامی در کرج، درباره فعالیت های تبلیغی خود در خارج از کشور گفت: «من و فرزندم در سال های اخیر برای ایجاد فدراسیون شیعیان در سوئیس تلاش فراوان کردیم. وقتی ما چند سال پیش شروع به شناسایی خانواده های شیعه در شهر لوگانوی سوئیس کردیم تنها چهار نفر عضو داشتیم اما اکنون جمعیت قابل توجهی از شیعیان افغانستانی، پاکستانی، ترک و عرب و ایرانی عضو رسمی این مرکز دینی هستند. از جمله فعالیت های این مرکز، موضع گیری در برابر تاسیس انجمن انحرافی اسرائیل و ایرانیان در تبعید بود. ما با برگزاری تجمعی از مردم فلسطین حمایت کرده و عدم رسمیت کشوری به نام اسرائیل را اعلام کردیم. همکاری با دانشگاه لوگانو و راه اندازی کرسی اسلام شناسی در آن دانشگاه از ثمرات ماندگار مرکز شیعیان سوئیس است.»

گفت و گو درباره مشاهیر استان البرز به ویژه خاندان علمی و فرهنگی برغانی و رویدادهای مدرسه صالحیه قزوین از دیگر بخش های این دیدار خاطره انگیز بود. حجت الاسلام والمسلمین سید مقتدا حسینی ابهری متولد 1328 در روستای قِروه از توابع شهرستان ابهر است اما سالیانی است که مقیم شهرستان های کرج و ساوجبلاغ واقع در استان البرز است.

ایشان در پنجم خرداد 1391 به درخواست نویسنده این وبلاگ، درباره فعالیت های مذهبی، اجتماعی و فرهنگی خود نوشته است: «در خرداد 1328 شمسی در شهرک تاریخی قروه ابهر در خانواده عالم دین متولد شدم. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهم گذراندم. دوران دبیرستان را در شهرستان ابهر و سپس به حوزه علمیه شهر قزوین وارد شده دروس ادبیات عرب، منطق، فقه و اصول را در نزد اساتید آن حوزه تلمذ نمودم. سپس برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه تهران رفتم و در مدرسه عالی سپهسالار از محضر اساتیدی مانند استاد حسینعلی راشد، آیت الله لواسانی، آیت الله ابن الدین، آیت الله ملکی زنجانی و استاد حکمت آل آقا تحصیلاتم را تا مقطع کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی طی نمودم. سپس  به نمایندگی از طرف مراجع بزرگ جهان تشیع چون آیت الله العظمی سید هادی میلانی و آیت الله العظمی نجفی مرعشی در مسجد صاحب الزمان جنوب غرب تهران به امامت مسجد تعیین شده و به وکالت از مراجع مذکور به امورات شرعی انجام وظیفه نمودم. در کنار امامت مسجد، در دایر کردن کلاس های درس اخلاق و تفسیر قرآن و تاسیس کتابخانه و انجمن اسلامی جوانان غرب تهران فعالیت نمودم. در طلوع انقلاب اسلامی نقش فعال در تشویق مردم بخصوص جوانان داشته که منجر به برخورد و دستگیری ام توسط فرماندار نظامی رژیم گذشته گردید. در بدو ورود امام خمینی (ره) شرکت فعال در کنار دیگر روحانیان در تحصن دانشگاه تهران در سال 1357 داشتم و همین طور برای حفظ و برقراری امنیت در کشور در تاسیس کمیته انقلاب اسلامی گوهردشت کرج نقش عمده داشته و مدتی سرپرستی آن را تا برقراری آرامش شخصاً عهده دار بودم. همین طور در تشکیل و سازماندهی و روابط روحانیت با تمام ادارات و سازمان ها در شورای روحانیت کرج انجام وظیفه نمودم و ریاست دفتر سیاسی عقدتی و سیاسی وزارت دفاع را عهده دار بودم. سفرهای موثری به کشورهایی همچون لیبی، لبنان، سوریه، عربستان داشتم  و مدت هشت سال به عنوان دبیر جامعه سردفتران ازدواج و طلاق تهران و حومه با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همکاری تنکاتنگ داشته و همزمان عضو هیئت ممتحنه انتخاب سران دفاتر ازدواج و طلاق بوده ام. بنا به توصیه دوستان جهت تدوین کتابی از تجربیات چندین ساله که با همکاری در سازمان ثبت و اشتغال مستقیم خود در سردفتری ازدواج و طلاق مایه گرفته، برای همکاران آینده و دانشجویان و افرادی که می خواهند در امور خانواده ( نکاح و طلاق) اشتغال عملی داشته باشند مرا بر آن داشت که با اندک بضاعت خود در این راه مهم قدم گذارم و امور عملی را  به صورت کتابی درآورم. همچنین در حال نگارش کتاب تاریخ قروه به نام نگین میراث فرهنگی استان زنجان می باشم که رو به اتمام است. کتاب دیگری نیز بنام حسن السلوک  عرفان نظری را تالیف نموده ام که آماده چاپ است. اخیراً سفری به دو کشور اروپایی سوئیس و ایتالیا داشتم و ملاقاتی با روحانیون مسیحی که آنها نیز از اندیشه دیالوگ ادیان برخوردار بودند زمینه ای فراهم شد که در یکی از کلیساها سخنرانی داشتم که همزمان در حضور اینجانب  دو نفر سوئیسی و ایتالیایی به دین اسلام  مشرف شدند. مرکز مطالعات فرهنگ تشیع را در سال 1384 پایه گذاری کرده و در حال ساخت  بنای ساختمان این موسسه در شهرک تاریخی قروه هستم.»

آقای سید مقتدا حسینی در کسوت روحانیت

انتهای پیام/

کد مطلب: 10105