۰
 
رونق بازار بیکاری و توجه داوطلبان کنکور به دانشگاه فرهنگیان
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۳
گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- محمد مهدی سهرابی نیا؛* با فرارسیدن ایام انتخاب رشته و با توجه به افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان از ۱۰ الی ۱۵هزار دانشجومعلم در سال های گذشته به ۲۵ هزار در سال ۱۳۹۸، اشتیاق داوطلبان برای قبولی در این دانشگاه نسبت به سال های گذشته چندین برابر شده است. دانشگاه فرهنگیان […]
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا ،گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو- محمد مهدی سهرابی نیا؛* با فرارسیدن ایام انتخاب رشته و با توجه به افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه فرهنگیان از ۱۰ الی ۱۵هزار دانشجومعلم در سال های گذشته به ۲۵ هزار در سال ۱۳۹۸، اشتیاق داوطلبان برای قبولی در این دانشگاه نسبت به سال های گذشته چندین برابر شده است.

دانشگاه فرهنگیان دارای حقوق و مزایای بسیاری است که مهم‌ترین آن از نظر دانش آموزان، دانشجویان و همچنین خانواده‌های آنان، منزلت و جایگاه اجتماعی معلم در جامعه است.

با توجه به بازار شغلیِ ضعیفِ موجود برای قشر تحصیل‌کرده و افزایش آمار بیکاری، استقبال داوطلبان کنکور از این دانشگاه افزایش یافته است که همین امر می‌تواند موجب پیشرفت دانشگاه در آینده نزدیک و توسعه آموزش و پرورش در آینده‌ای نه چندان دور شود.

معلمان مبنای تحول و پیشرفت جامعه، تحول دهنده روح و‌جان‌انسان ها و محور اصلی تغییر و توسعه در آموزش و پرورش هستند و به تعبیری از مقام معظم رهبری، معلم، پایه ریز تمدن نوین است.

تحول هر جامعه‌ای بستگی به تحول افراد آن جامعه دارد. برای تحقق این امر لازم است تا اعضای جامعه به شکلی تربیت بشوند که بتوانند بار تحول و پیشرفت را به دوش کشند. اینجاست که بحث تربیت و جایگاه معلم به خوبی روشن می‌شود.

آنچه که معلم باید بر آن به عنوان مخاطب خود تمرکز یابد، شریف ترین مخلوقات بشر است که می‌تواند با آموزش های خود زمینه های تعالی را در نسل های مختلف به وجود آورد.
معلم چنان ظرفیتی دارد که حتی می تواند مهمترین خصلت های وراثتی افراد را با آموزش های مناسب متحول کند و افراد را از قید عوامل وراثتی رها نماید.

رهبری در زمانی که کارهای تهیه سند تحول آموزش و پرورش در دست تهیه بود اینگونه به این نکته اشاره می دهند:

این مطلبو از دست ندید! سردار معروفی: جبران خسارت‌های سیل مهم‌ترین اولویت استان گلستان است
«یکی از چیزهائی که در این نقشه‌ی جامع حتماً باید رعایت شود، مسئله‌ی معلم است؛ لیکن کتاب را معلم درس خواهد داد. اگر معلم، دانا، دلسوز، اهل فکر و اهل ابتکار بود، چنانچه آن کتاب ناقص هم باشد، او مطلب را تکمیل میکند. اگر معلم، ناتوان، ناامید، بی‌انگیزه و بی‌حوصله بود و برای از سر وا کردن تدریس کرد، آن وقت اگر کتابِ خوب هم باشد، معلوم نیست چیز درستی گیر دانش‌آموز بیاید. پس معلم مهم است. محور، معلم است»

همچنین به علت اقتضای سنی که دانش آموزان در آن حضور دارند میزان پذیرش مطالب در آنها بیشتر و از لحاظ کیفی هم بهتر از سایر سنین است.
همین امر باعث شده تا تعالیم معلمان برای مدت ها در ذهن دانش آموزان ماندگار شود.

البته تعلیم دهنده بودن معلم ها تنها منحصر در آموزش مسائل علمی نمی باشد بلکه در حقیقت معلم، یک الگو در تمامی حوزه های رفتاری برای دانش آموزان است، که بسیار تاثیر گذار نیز می باشد.

با توجه به تمامی مسائلی که ذکر شد بر معلمان لازم است تا بیش از هر زمان دیگر به اهمیت جایگاه خویش و به مسئولیت سنگینی که بر دوش دارند دقت نمایند.

دانشگاه فرهنگیان به فرموده رهبری عزیز،مرکز ثقل اصلی نظام آموزش و پرورش کشور است و توصیه من به داوطلبان کنکور در این بازه زمانی،این است که این دانشگاه را با دید جدی نگاه کنند،چرا که علاوه بر امتیازات و مزایای فراوان این دانشگاه،اثرات معنوی این عرصه مقدس بسیار زیاد است. محمد مهدی سهرابی نیا، معاون بررسی و تحلیل بسیج دانشجویی پردیس شهید مقصودی همدان انتشار یادداشت‌های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط «خبرگزاری دانشجو» نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه‌ها و فعالین دانشجویی است.
کد مطلب: 12121