۰
 
محسن رضایی در جمع دانشجویان:
همچنان در تحریم هستیم/ کمیته نظارت به آمریکا فشار بیاورد/ قراردادهای جدید نفتی ضد اقتصاد مقاومتی است
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۳
دبیر مجمع تشخیص با بیان اینکه قراردادهای آی پی سی، دقیقا ضد اقتصاد مقاومتی و خطرناک است و تعهدات زیادی برای ما ایجاد می‌کند که در صورت شکایت طرف مقابل خسارت های زیادی به ما وارد می‌کند، گفت: طراحان این قراردادها به دنبال تقویت سرمایه گذاری خارجی در ایران هستند که دیگر مسائل را مد نظر قرار نداده‌اند.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز ( اسنا ) به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام عصر روز جمعه دوازدهم شهریور در جمع دانشجویان بسیجی استان فارس در مجتمع یاوران ولایت شهر قم گفت: شهادت مظلومانه و غریبانه جواد الائمه(ع) را به شما تسلیت عرض می کنم و خوشحال هستم در جمع شما دانشجویان بسیجی هستم.

سرلشکر محسن رضایی گفت: کفار و منافقین می خواهند نور خدا را با دهان هاشان خاموش کنند ولی خدای متعال تصمیم گرفته این نور را به کمال برسانند. ولو کفار ناراحت باشند، خداوند تصمیم خودش را عملی می سازند. انقلاب ما نور الهی بود، هرچند بعد سیاسی مانند سایر انقلابات  دارد و در مباحث بین المللی حرف دارد اما این انقلاب با انقلاب های دیگر تفاوت دارد بلکه در امتداد انقلاب های انبیا است و دارای حرف هایی ورای سیاست است. مخالفانش در مقابل جبهه خدا، ایستاده اند و خدای متعال مصمم است این انقلاب را به نتیجه برساند در داخل و خارج از ایران.

رضایی افزود: به همین دلیل جبهه این انقلاب در داخل و خارج از مرزها است. این انقلاب نظام های ظالمانه جهانی را به چالش کشیده و یک جبهه بزرگ داخلی، منطقه ای و بین امللی بوجود اورده است . این جبهه گسترده سر آغاز تحول جهانی است. این یک انفجار نور است و مبارزه جدی و زیر بنایی بین ما و غرب است و با یک مذاکره، مسائل ما با غرب حل شدنی نیست . انقلاب ما یک حرکت سیاسی مقطعی نیست و ماجرا با گفتگو با اروپایی ها و آمریکایی ها حل نمی شود. البته ما ازگفتگو استقبال می کنیم وغرب از گفتگو ومناظره با انقلاب فرار می کند وجواب مارا با بمب می دهند. دیپلوماسی برای پایان دادن به انقلاب از همان ماههای اول انقلاب شروع شد . در دی ماه 1357، شورای سلطنت تشکیل شد، تا امام از انقلاب منصرف بشود. تهرانی ریس شورای سلطنت به امام نامه نوشت و درخواست ملاقات داد. امام استعفای تهرانی را شرط کرد و گفت: ما از اساس با سلطنت مخالف هستیم. از این حوادث توقف انقلاب اسلامی که ارزش های زیرساختی غرب را به چالش کشانده زیاد است زیرا انقلاب اسلامی ایران  فلسفه جدید سیاسی را مطرح می کند. این فلسفه با اندیشه انقلابات بشری متفاوت است.

رضایی گفت: انقلاب ما در داخل ومنطقه وجهان جبهه مقاومتی را شکل داده است . شعارهای این انقلاب از زبان  مقام معظم رهبری قبل درک است زیرا او تنها رهبر وهادی انقلاب اسلامی است .  "اقتصاد مقاومتی" در داخل کشور و "مقاومت سیاسی"  در منطقه  "مقاومت ارزشی " درجهان مطرح است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: جایگاه اقتصاد مقاومتی درانقلاب اسلامی در ایران سیاست فتح شده است. اقتدار وامنیت ایران تامین شده است . ملت ما از تاسیس حاکمیت ونظم سیاسی عبور کرد.  ولی به ایستگاه اقتصاد رسیده ایم ودر ان حرکتمان کند شده است . بنابراین ادامه انقلاب درداخل درجبهه اقتصادی جریان دارد. انقلاب درمنطقه دربعد سیاسی ادامه دارد.  در منطقه می گوییم ملت ها باید سرنوشت خود را تعیین کنند. نظام های سیاسی اسلامی در منطقه را پیگیری می کنیم. از استقلال و مرزهای کشورها دفاع می کنیم. مخالف تجزیه کشورها هستیم. ازسوریه به همین دلیل دفاع می کنیم.  تا با مقاومت سیاسی خود، سرنوشت کشورهای منطقه به دست مردم باشد.

وی گفت: در جبهه جهانی ما برای حقوق بشر و تروریسم  تعریف داریم . اخیرا عربستان با کمک اسراییل ومنافقین معرکه ای را می خواهند  در پارلمان اروپا علیه جمهوری اسلامی براه بیاندازند . دوستان ما دردولت وقت را از دست ندهند مثل کنفراتس اسلامی نشود. انها می خواهند  علیه ما قطعنامه بگیرند. حقوق بشر را هم مانند پرونده هسته ای به یک ماجرای جدید تبدیل می شود. در این کارزار جنگ ما جنگ ارزش ها است.  مقاومت درداخل ومنطقه وصحنه بین المللی در شرایط کنونی مکمل هم هستند. نام همه این جبهه ها در مقاومت خلاصه می شود.

رضایی گفت: اما اقتصاد مقاومتی که یک مرحله بسیار مهمی پیش روی انقلاب ماست به دلیل اینکه تا کنون هیچ انقلابی نتوانسته از این گذرگاه عبور کند. تنها انقلابی که بع ظاهر عبور کرده چین است که یک نظام پیوندی درست کرده است. اقتصاد سرمایه داری را به نظام کمونیستی پیوند زده اند. آمریکایی ها نمی گذارند همین مدل هم در جایی تکرار شود. اگر انقلاب اسلامی از این ایستگاه اقتصاد عبور کند اولین انقلابی  است که با هویت خودش توانسته به عنوان یک انقلاب در دو قرن اخیر از ایستگاه اقتصاد عبور کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهمیت اقتصاد در جامعه گفت: جهاد و جنگ به میدان اقتصاد کشیده شده  است. اقتصاد جنگ بزرگی است که به داخل ایران آمده است. ما همچنان در تحریم هستیم و بانک های جهانی زیر بار معاملات ارزی با ایران نمی روند در این موضوع راهکار ما اقتصاد مقاومتی است اما معنایش فقط  ایجاد اشتغال  ورونق اقتصادی نیست. شغل خیلی مهم است. ما باید فقر و بیکاری را بیرون کنیم اما به چه شکلی؟ ما به دنبال یک نهضت اقتصادی هستیم. چگونه ما سرزمین های خودمان را در دفاع مقدس با یک نهضت ازاد کردیم ،در اقتصاد هم باید یک نهضت داشته باشیم. اقتصاد مقاومتی باید سبک زندگی، الگوی مصرف و تولید ثروت را باید حل کند. اقتصاد مقاومتی نهضتی فرهنگی است، هم اجتماعی و هم اقتصادی و سیاسی است.

استاد دانشگاه جامع امام حسین (ع) گفت: آن روزی که کالاهای ایرانی بتواند سهم اول رادر اقتصاد و بازارهای منطقه را به دست بیاورد کمتر از آزادسازی خرمشهر نیست. کالاهای باکیفیت و با قیمت مناسب و با رعایت استانداردهای  سلامت و محیط زیست اگر داشته باشیم، بازارهای منطقه را فتح می کنیم. در بعد فرهنگی، از طریق نهضت فرهنگی می توانیم از نیروی جوانی نسل سوم و چهارم انقلاب استفاده کنیم و او را طرفدار انقلاب و اسلام کنیم. در سال اول جنگ ادبیات جنگ اینگونه بود: رمزها ببر و پلنگ بود. در سال های بعد، جای همین رمزها، یا زهرا و یا حسین شد و تحول انسانی بوجود آمد و در یک صحنه واقعی مردم تلاش نظام و نیروهای دلسوز را درازاد سازی سرزمینهای خود دیدند. در دوران جنگ مردم به حجاب و ظاهر ساده اهمیت می دادند چون می دیدند که آنهایی که با اخلاص می جنگند، برای انها وایران واسلام  هستند.

رضایی گفت: نقش دانشگاه و دانشجویان در اقتصاد مقاومتی پر رنگ است. مقاله نوشتن دانشجویان درزمینه های اشتغال یک بعد از کار است. باید به دنبال مستقر کردن الگوی اقتصاد اسلامی در ایران باشید. بنابراین گفتمان سازی یکی از خواسته های مقام معظم رهبری از جوانان و نخبگان است که بتوانند  اقتصاد مقاومتی را برای مردم تبیین کنند و جلو تحریف اقتصاد مقاومتی را بگیرند. مطالبه گری دانشجویان و جوانان ازمسولین کشور  خواسته رهبری از شماست. شما از کسانی که می خواهند ماه های آینده و سالهای آینده کشور را اداره کنند با مطالبه گری حرف بزنید و آنها را پاسخگو کنید تا اقتصاد مقاومتی را اجرایی کنند. مقام معظم رهبری در جلسات با دانشجویان روی این نکته تاکید کردند که اقتصاد مقاومتی یک فکر و مطالبه عمومی است. این جمله را ایشان یک سال قبل از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی فرموده اند. در مورد شرکت های دانش بنیان تاکیدات فراوانی داشته اند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به دو بند ازسیاست های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و مطالبه گری و تبیین اقتصاد مقاومتی را وظیفه دانشگاهیان خواند و اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی در خود دولت و دولت در اقتصاد مقاومتی مهم است. درآمدها و هزینه های دولت و شرکت های وابسته به دولت و بخشی از خدمات دولت به مردم باید در چارچوب اقتصاد مقاومتی باشد. دولت خودش را باید در این چارچوب اصلاح کند. دولت در اقتصاد مقاومتی جامعه هم باید فعالیت داشته باشد تا کسب و کار مردم و صعنتگران و کشاورزان اصلاح شود. رفتار بانک ها و بازارسرمایه در این بخش قابل تحلیل است. بخش سوم، تجارت ما با خارج است. تنوع تجارت در واردات و صادرات مهم است. باید به دنبال توازن تجاری باشیم و در صورت فشارهای ظالمانه در محدود سازی تجارت واقتصاد ما، باید تهاجم تجاری را مد نظر قرار بدهیم. مدیریت جهادی و فرهنگ سازی برای وارد کردن مردم به چرخه تولید  با خلاقیت ابعاد دیگر اقتصاد مقاومتی است.

در ادامه این نشست صمیمانه، دانشجویان بسیجی سوالات خود را با دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در میان گذاشتند، اولین پرسش دانشجویان به دلیل بازگشت دکتر رضایی به سپاه، اختصاص داشت که سرلشکر رضایی گفت: دلیل خروج من از سپاه، احساس خطر در عرصه اقتصاد بود. دو سال پیش با دیدن تهدیدات منطقه ای از جمله در سوریه و پیشروی های داعش از مقام معظم رهبری کسب اجازه کردم که با این لباس در سالهای آخر عمرم در کنار آقا باشم. همچنین با لباس مقدس پاسداری در کارهایی مانند انتقال تجربه و آموزش فرماندهان هم مشغول هستم.

وی در خصوص حمایت مجمع تشخیص مصلحت از اقتصاد مقاومتی گفت:ما در مجمع ایده اقتصاد مقاومتی که از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شده بود را طی دو سال به سیاست های اقتصاد مقاومتی کارشناسی کردیم وخدمت ایشان مشورت دادیم .  الان نظارت بر اجرای سند را در دستور کار قرار دادیم و مجمع به دنبال اجرای این نظارت است و باید پس از مرتفع کردن پاره ای از مشکلات به رهبر انقلاب گزارش بدهیم.

دانشجویی در مورد سرنوشت حاج احمد متوسلیان سوال کرد؛ فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس گفت: ایشان به عنوان فرمانده لشکر 27 حضرت رسول به لبنان اعزام شد و جاده بعلبک به همراه سه دیپلمات ایرانی اسیر شد و تا کنون اسرائیل و آمریکا در مورد این عزیزان اطلاعاتی نداده اند و زیر بار نمی روند. اخیرا اطلاعاتی به دست آمده و امیدواریم سرنخ ها به جایی برسد. نسبت به گذشته امیدوارتر شدیم. در همه دوره های سپاه و حزب الله و سپاه قدس فعالیت هایی برای پیگیری این عزیزان بوده و انجام شده.

رضایی در مورد رابطه ایران و عربستان  گفت: رابطه ما روز به روز دارد بدتر می شود و آنها می خواهند همه پل ها را خراب کنند. به طور دیوانه وار دارند این پل ها را خراب می کنند. گویی می خواهند به سمت جنگ پیش بروند. قریب 400 هزار عرب به سارایوو رفته اند تا از جنگ عربستان و ایران فرار کنند. این وضعیت به سمت دیپلماسی و صلح نیست و به طرف جنگ می رود. تصور غلطی دارند که فکر می کنند که جنگ در خلیج فارس خواهد بود و ایرانی ها با آمریکایی درگیر خواهند شد. فکر نکرده اند که ما حساب این کار ها را کرده ایم و آمریکا و توانایی هایش دیده ایم.

وی در پاسخ به سوالی در مورد فعالیت ستاد اقتصاد مقاومتی در دولت گفت: اینکه دولت این ستاد را تشکیل داده خوب است اما کافی نیست. دولت باید ریل اقتصاد را عوض کند. تعریف پروژه در جهت اقتصاد مقاومتی ممکن است باشد اما تحول ایجاد نمی کند. امیدواریم این هشت ماه آخر دولت به نام نیک دولت در اقتصاد منتهی بشود.

دانشجویی در مورد مدل جدید قراردادهای نفتی سوال کرد و دکتر رضایی در پاسخ گفت:این قراردادهای آی پی سی، دقیقا ضد اقتصاد مقاومتی است. خطرناک است و تعهدات زیادی برای ما ایجاد می کند که در صورت شکایت طرف مقابل خسارت های زیادی به ما وارد می کند. طراحان این قراردادها به دنبال تقویت سرمایه گذاری خارجی در ایران هستند که دیگر مسائل را مد نظر قرار نداده اند. اشکلاتش گفته شده و اصلاحاتی هم صورت داده اند اما اصلاحات انجام شده کافی نیست.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد حقوق های نجومی گفت: ریشه این حقوق های نجومی، عدم نظارت در میان مدیران کشور ماست. اگر حساسیت اعمال می شد و افکار مخرب در میان مدیران پیش نمی آمد شاهد این حقوق ها نبودیم. هر سه قوه عزم خود را برای مقابله با حقوق های نجومی مدیران نشان داده اند و این ناشی از تحرکات و مطالبات مردم و تاکیدهای رهبر انقلاب در این فضا است.

وی در خصوص برجام گفت: ما چهار برجام داریم. برجامی که آمریکایی ها در کشور خود تصویب کردند. برجامی که شورای امنیت ملی ما تصویب کرده و برجامی که نمایندگان در مجلس رای دادند و برجامی که رهبری با بیان شروطی پذیرفتند.سه برجام اول مورد قبول ما نیست. ما آنچه مقام معظم رهبری مصوب کردند و در آن شروط و ملاحظات را بیان داشتند را مد نظر قرار می دهیم. از جمله اینکه آمریکایی ها به تعهداتشان عمل کنند و نقض نکنند. الان آمریکایی ها در موارد مختلف به تعهداتشان عمل نکرده اند و در دو مورد نقض برجام داشته اند. کمیته نظارت باید فشار بیاورد. افکار عمومی هم باید مطالبه کنند تا برجام به درستی اجرا شود.

در ابتدای این نشست سرهنگی پاسدار قزل سفلی فرمانده ناحیه بسیج دانشجویی استان فارس ضمن خوش آمدگویی به سرلشکر پاسدار محسن رضایی، توضیحاتی در مورد سومین دوره استانی خط امام (ره) بیان کرد و گفت: جمع حاضر 440 نفر از مسوولین پایگاه های بسیج دانشجویی استان فارس هستند که در دوره معرفتی، آموزشی و تربیتی برگزار شده است.

کد مطلب: 9449