۰
 
مهر مادر، شیر مادر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۶
اول آگوست در کشورهای مختلف جهان، بنام روز جهانی شیر مادر نامگذاری شده و هدف از این کار تشویق مادران به تغذیه نوزادان خود از این موهبت الهی است.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، نامگذاری روز جهانی شیر مادر به متخصصان این عرصه فرصت می دهد تا مادران و خانواده ها را از مزایای تغذیه زود هنگام و انحصاری با شیر مادر آگاه کنند زیرا اهمیت تغذیه با شیر مادر به دلیل داشتن مواد پروتئینی و ویتامینی فراوان، بیش از سایر غذاها برای نوزادان توصیه شده است.

با توجه به اینکه سوء تغذیه ناامنی غذایی و فقر، میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد و سدی در برابر توسعه پایدار است، تغذیه با شیر مادر زیربنای سلامت و بقای زنان و کودکان و پایه و اساس توسعه و آینده کشور محسوب می شود.

شیر مادر همچنین به پیشگیری از انواع سوء تغذیه کمک می کند، امنیت غذایی شیرخواران و کودکان خردسال را تامین و در نتیجه به مردم و ملت ها برای خروج از چرخه گرسنگی و فقر کمک می کند.

شیر مادر برای شیرخواران و کودکان نوپا، مغذی ترین غذا و از لحاظ مواد ایمونولوژیک بسیار قوی بوده و غذایی است که می تواند موجب تکامل مغز نوزاد شود در حالیکه هیچ ماده غذایی دیگری، این ویژگی را ندارد.

تغذیه با شیر مادر تکامل شناختی و ضریب هوشی(IQ) کودکان را تقویت کرده و در نتیجه به طور قابل توجهی امکان تحصیلات، مشارکت در نیروی کار و کسب درآمد را در طول عمر ارتقاء می دهد. بی توجهی و از دست دادن این مرحله بحرانی از رشدِ مغز در طول دوران کودکی می تواند منجر به زیان های قابل توجه شناختی و اقتصادی شود.

دکتر محمد زنوزی راد، متخصص کودکان و رئیس انجمن پزشکان کودکان استان البرز و دبیر علمی کارگروه تکامل عصبی کودکان استان، در گفت و گو با خبرنگار فارس در البرز بیان کرد: شیر مادر اولین انتقال بافتی است که به صورت تغذیه ای به مصرف نوزاد می رسد بدین معنی که یک بافت زنده حاوی سلول های زنده حیاتی از طریق شیر دادن به کودک منتقل می شود.

شیر مادر سیستم دفاعی بدن شیرخوار را تقویت می کند

رئیس انجمن پزشکان کودکان استان البرز به پیشگیری و درمان بیماری ها به عنوان مزایای شیر مادر اشاره کرد و افزود: گلبول های سفید موجود در شیر مادر با مکانیزم های مختلف دفاعی، سیستم دفاعی بدن شیرخوار را تقویت می کند.

زنوزی مطرح کرد: آنتی بادی های طبیعی بدن فقط داخل خون و برخی از ترشحات انسانی وجود دارند. در شیر انسان آنتی بادی مورد نیاز برای انتقال به شیرخوار وجود دارد که جزئی از سیستم دفاعی بدن است و برای کودکی که در ماه های اول زندگی هنوز سیستم دفاعی ضعیفی دارد این عنصر دفاعی کمک کننده است.

وی تازه بودن شیر مادر را مزیت دیگر آن دانست و اذعان کرد: همچنین این شیر نیاز به گرم کردن، نگهداری، مراقبت و آماده سازی ندارد. هر لحظه که اراده شود قابل مصرف است حتی در مواردی که مادر در بیهوشی به سر می برد.

رئیس انجمن پزشکان کودکان استان البرز ادامه داد: نکته برجسته دیگر در شیر مادر این است که نسبت به نیاز شیرخوار قابلیت تغییر دارد یعنی در مواقعی که قند، نمک و آب بدن نوزاد کم باشد ترکیب شیر مادر متناسب با شیرخوار تغییر می کند که این ویژگی در شیرخواران مختلف، متفاوت است.

زنوزی اظهار کرد: ذائقه نوزاد شیرخوار ممکن است در ساعات مختلف روز تغییر کند و در هوای گرم شیر مادر رقیق تر شده و در واقع درصد آب موجود در شیر بالاتر می رود و نیاز به آب را برای نوزاد مرتفع می کند. این امر به صورت طبیعی در اثر تماس مخاط دهانی نوزاد با سینه مادر انجام می شود.

وی تأکید کرد: ترکیبات ابتدا و انتهای شیر طی یک وعده شیر خوردن نوزاد تغییر می کند. ابتدای شیر، مواد مغذی مورد نیاز اصلی شیرخوار را تأمین می کند و اگر نوزاد خسته شده و یا به هر دلیلی از ادامه شیر خوردن محروم شود اصلی ترین مواد مورد نیاز خود را همان لحظه اول دریافت می کند و ترکیب انتهای شیر صرفا اثر سیرکنندگی دارد.

رئیس انجمن پزشکان کودکان استان البرز ادامه داد: اولین شیر تولید شده در سینه مادر (آغوز) دارای بهترین کیفیت بوده و برای نوزادی که در ناایمن ترین شرایط و آسیب پذیرترین حالت قرار دارد بسیار غنی است.

زنوزی تصریح کرد: کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند بیش ز 120 نوع بیماری در آن ها وجود نداشته و یا در صورت وجود بیماری، آمار بسیار پایینی دارد که از جمله آن ها می توان به بیماری های عفونت های گوش میانی اشاره کرد که در کودکان شیر مادرخوار بیش از 20 برابر کمتر از کودکانی است که از شیر خشک استفاده می کنند.

وی با بیان اینکه به جز در زمینه های ارثی، پوسیدگی دندان اکتسابی در کودکان شیرخوار مشاهده نمی شود تأکید کرد: نوزاد تا 6 ماهگی حتی به آب نیز نیاز ندارد و می تواند به طور کامل از شیر مادر تغذیه کند.

رئیس انجمن پزشکان کودکان استان البرز افزود: موهبت الهی که نصیب مادران شیرده می شود پیشگیری از ابتلا به بیش از 6 سرطان رایج در مادران است که در صورت شیردهی به فرزند خود، از آمار ابتلا به این بیماری ها در آن ها کاسته می شود.

با در نظر گرفتن تمام مزایای تغذیه طفل با شیر مادر نمی توان اثرات روانی ارتباط عاطفی صورت گرفته میان مادر و نوزاد را انکار کرد. کودکان از بدو تولد نیازمند دلبستگی های مختلفی هستند که عدم شکل گیری هر یک از آن ها می تواند امنیت روانی آن ها را در طول رشد و هنگام بزرگسالی در معرض خطر قرار دهد.

تنها حس فعال در نوزاد لامسه و شنوایی است

یکی از این وابستگی ها، دلبستگی جسمانی است که از بدو تولد آغاز می شود زیرا کودک پس از تجربه عبور از تاریکی های دنیای پیش از تولد، دنیای جدیدی را تجربه می کند؛ سرما، گرما، گرسنگی، ترس، درد و .... که هم آغوشی در لحظه تولد می تواند تا حدود زیادی موجب ایجاد دلبستگی جسمانی و در نهایت منجر به ایجاد امنیت روانی در مادر و نوزاد شود.

نیاز دیگری که در نوزاد به طور غریزی وجود دارد، نیاز به شنیدن است. کودک در آغاز تولد هیچ راه ارتباطی مشخصی با دنیای بیرون ندارد. تنها حسی که در نوزاد فعال است، حس لامسه و شنوایی اوست.

با توجه به اینکه نوزادان از دوران جنینی صداهای اطراف خود را می شنوند، پس از تولد، قادر به شنیدن همان صداها به طور واضح تر هستند و تحقیقات جدید نشان داده که نوزادان صداهای آشنا را درک کرده و به آن ها پاسخ می دهند. شنیدن صدای آشنای مادر در هنگام هم آغوشی با کودک، می تواند ایجاد کننده امنیت روانی در کودک باشد.

عاطفه انواری، کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت در گفت و گو با خبرنگار فارس در البرز گفت: کودک از طریق مکیدن، با دنیای بیرون خود ارتباط برقرار می کند. تقریبا تمام کودکان، به محض تماس پوستی با یک شی، آن را به سمت دهان می برند زیرا این عمل به آن ها حس لذت و شناخت می دهد. در واقع منبع آرامش در نوزادان، لب های آن هاست.

این کارشناس ارشد روانشناسی شخصیت ادامه داد: نوزادانی که از شیردهی منع شده باشند و یا به حد افراطی از لب های خود برای رفع نیاز استفاده کرده باشند، در بزرگسالی دچار مشکلاتی نظیر گرایش به سمت سیگار، پرحرفی یا پرخوری افراطی خواهند شد بنابراین مکیدن غریزی کودکان در شکل گیری شخصیت آن ها نقش اساسی دارد.

انواری اظهار کرد: طبق تحقیقات انجام شده، از کودکانی که در نوزادی، به طور مرتب از آغوش مادرانه حین خوردن شیر برخوردار بوده اند، استرس و اضطراب کمتری گزارش شده است. همچنین این افراد در بزرگسالی قادرهستند روابط عاطفی سالمتری برقرار کنند و از ایمنی بیشتری در روابط خود بهره مند باشند.

وی بیان کرد: مادران به طور غریزی از لمس و نوازش نوزاد خود لذت می برند زیرا میزان هورمون آغوش در آن ها بیشتر است. زمانی که کودک و مادر به هم آغوشی می پردازند، ترشح این هورمون در هر دو نفر اتفاق می افتد که به دلبستگی و لذت از تماس جسمی آن ها منجر می شود.

با توجه به مزایای فراوان شیر مادر این سؤال در ذهن ایجاد می شود که چرا هنوز برخی از مادران از شیردهی به فرزند خود امتناع می کنند؟ بدون شک، آگاهی، تحصیلات، کار، تعداد فرزند، رفاه اجتماعی و اقتصادی و تغذیه خانواده در این تصمیم زنان اثرات قابل توجهی دارد.

در جامعه امروز، زنان نیز در عرصه های اجتماعی و اقتصادی در حال کار و تلاش هستند و در واقع، نیمی از نیروی فعال و خلاق جامعه را تشکیل می‏دهند و به دلیل حضور طولانی مدت در محل کار مجبور به دوری از فرزند خود هستند لیکن باید تسهیلات ویژه شیردهی و حمایت از خانواده در مورد مادران شاغل اجرا شود تا به پر شدن خلأ عاطفی و تغذیه‏ای طفل کمک کند.

افت شدید تغذیه با شیر مادر

با تمام مزایایی که شیر مادر برای طفل شیرخوار دارد و با تمام تبلیغاتی که در این راستا صورت می‏گیرد، اما آمارها نشان می‏دهد که تغذیه با شیر مادر، دچار افت شدید شده و حتی در بین بعضی از خانواده‏ها به دست فراموشی سپرده شده است.

انواری گفت: امروزه برخی از مادران به دلایل مختلفی مانند زیبایی و تناسب اندام، از شیردهی به فرزند خود امتناع می کنند که این مسأله می تواند امنیت روانی کودک را به خطر بیندازد و فرآیند دلبستگی مادر و فرزند را دچار اختلال کند. این مادران می توانند در حین فرآیند شیردهی از ورزش های بدنسازی استفاده کنند.

این کارشناس ارشد روانشاسی شخصیت مطرح کرد: مادرانی که شرایط شیردهی را ندارند، بهتر است زمان استفاده کودک از شیشه شیر، نوزاد خود را در آغوش گرفته و با او صحبت کنند. این امر به چرخه دلبستگی مادر و کودک، کمک بسزایی می کند و موجب ایجاد امنیت روانی در آن ها می شود.

وی توضیح داد: در نظریات روانشناختی، بر نقشِ ارتباطات اولیه مادر و فرزند، در شکل گیری شخصیت کودک تأکید بسیاری شده است. کودکانی که در نوجوانی دچار بی اشتهایی های عصبی و لاغری مفرط می شوند، در نوزادی، ارتباط جسمی کمتری با مادر خود داشته اند.

روانشناسان معتقدند کودکان در برهه هایی خاص از دوران رشد خود نیازمند نزدیک شدن به بدن مادر هستند اما در فرهنگ ما از آن به عنوان «بغلی شدن» یاد می کنند. در حالیکه مادران باید دقت کنند که این یک نیاز روانی در کودک آن هاست که تا حد امکان باید برطرف شود.

اگر کودکی به طور افراطی نیازمند ارتباط جسمی با مادر باشد، ممکن است دچار اضطراب بیش از اندازه و ترس از دست دادن محبت مادر شده که با استمداد از مشاور می توان این موضوع را مدیریت کرد اما مادران باید توجه داشته باشند که با دورتر شدن از فرزند خود، باعث ناامنی روانی او می شوند.

لازم است بدانیم خودداری از در آغوش گرفتن کودک، جزء روش های ایجاد استقلال و امنیت روانی در کودکان نیست!انتهای پیام/س
کد مطلب: 12041