۱
 
کارشناس مسائل سیاسی در گفتگو با اسنا:
عربستان در برابر ایران قطعاً حمایت آمریکا و اسرائیل را دارد/نقش ایران و عربستان را باید در قالب کاهش فشار بر اسرائیل تحلیل کرد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۰
این که بعد از آن فاجعه منا و خسارت وارده به ایران، عربستان پیش دستانه برای حج شروط تعیین کند و مانع از ورود حجاج ایران شود منطقی نیست.
Share/Save/Bookmark
 
هادی امامی کارشناس مسائل سیاسی در منطقه در گفتگو با شبکه خبر دانشجویان البرز ( اسنا ) در خصوص کارشکنی های اخیر عربستان گفت: رقابت ایران و عربستان در منطقه به قبل از انقلاب و فضای امنیتی بعد از جنگ جهانی دوم باز می گردد. آمریکا برای مواجه با شوروی این دو کشور را تقویت می کرد. ایران در منطقه جنوبی شوروی و عربستان در حوزه کشور های عربی.

امامی افزود: عربستان تا سال های اخیر میزانی از استقلال در سیاست های خود و آمریکا را حفظ کرده بود اما اخیراً  صراحتاً با آمریکا و رژیم صهیونیستی در جهت موافق عمل می کند . به نظر می رسد که آمریکا به دنبال کاهش فشار بر اسرائیل در این مسئله است طوری که نزاع و درگیری ایران عربستان می تواند فشار و کانون توجه به اسرائیل را کاهش دهد. البته این روش در مورد بحران سوریه هم صادق است.

کارشناس مسائل سیاسی در منطقه در رابطه با تبعات این روندی که عربستان در پیش گرفته است، بیان داشت: عربستان به شدت از دستگاه حکومتی فرسوده رنج می برد. عمده تصمیمات مهم و کلیدی یا بیرون از مرزهای این کشور انجام می گیرد و تحمیلی است و یا از آن درایت و  پختگی لازم در مسائل بین المللی برخوردار نیست. این مسئله در رفتار سیاست مداران سعودی به خصوص بعد از ملک عبدالله مشهود است.

وی ادامه داد: با توجه به ویژگی های عربستان هم چون ذخایر بزرگ نفتی، حج، نفوذ در کشور های منطقه و... نمی توان گفت که رفتار سعودی ها بی اثر بر کشور های اطراف است. این ماجراجویی های بین المللی  قطعاً منجر به شکل گیری نوعی رقابت منفی و مخرب در منطقه خواهد شد تا به جای توجه به مسائل کلان هم چون فلسطین، توان کشور ها صرف نزاع های داخلی حوزه اسلام شود.

 امامی با اشاره به اینکه ایران با توجه به بافت مذهبی و دینی خود همواره جزو پر جمعیت ترین کشورهای حاضر در مراسم حج بوده است، اظهار داشت: در بسیاری از سالهای یا رتبه یک را داشته ویا جزو اولین ها بوده است.ازدیاد جمعیت و  گسترش توجه مشتاقان به حج باعث شده تا در دهه های اخیر اجرای این مراسم پیچیده و تابع رویه های خاص شود. مثلاً در همین کشور ما برای حج تمتع صف های بالای پانزده سال شکل می گیرد.

وی ادامه داد: این وضعیت باعث برقراری نوعی قرارداد ها بین کشور پذیرنده حاجی و فرستنده حاجی شده که بعضاً بلند مدت و با پیش پرداخت هایی است. در مسئله حج اگر بخواهیم از منظر اقتصادی بررسی کنیم باید گفت که قطع آن باعث ضرر دو کشور خواهد شد. اما کفه ترازو بیشتر به سمت عربستان است و سعودی ها بیشتر متضرر هستند.

این تحلیل گر مسائل منطقه با اشاره به اینکه وضعیتی که بین این دو کشور برقرار است نوع خاصی از رقابت است که در یک طرف خود نیابتی است، خاطر نشان کرد:رژیم سعودی در برابر ایران قطعاً  حمایت و همراهی آمریکا و رژیم صهیونیستی را دارد. از این جنبه رفتار عربستان را باید در قالب نزاع کهنه انقلاب اسلامی و استکبار تحلیل کنیم.از طرفی یک مجموعه بی تدبیری و کارشکنی کور و بی هدف نیز مشاهده می شود.

امامی ادامه داد: این که بعد از آن فاجعه منا و خسارت وارده به ایران، عربستان پیش دستانه برای حج شروط تعیین کند و مانع از ورود حجاج ایران شود منطقی نیست. چون مقصر اصلی آن حادثه خود عربستان بوده است. نکته دیگری نیز مطرح است و آن شکست های عربستان در دیگر مسائل بین المللی هم چون سوریه ، یمن و عراق است.شاید حکام ریاض از این رفتار نوعی مقابله به مثل را در نظر دارند.

کارشناس مسائل سیاسی در منطقه با اشاره به حوادث رخ داده در حج ابراهیمی، افزود: همان طور که بسیاری تحلیل ها سال گذشته و بعد از ایام حج مطرح شد، حوادث مکه و منا ناشی از یک بی تدبیری و عدم مدیریت صحیح بوده است. این اتفاقات نباید صورت می گرفت اما به هر جهت اتفاق افتاد. نکته مهم و کلیدی رفتاری است که عربستان بعد از آن داشت. یعنی انتظار می رفت آنها مسئولیت این حوادث را کاملاً به پذیرند.

وی در پایان گفت: مشاهده شد که سعودی ها در تاکتیکی که معروف است به "فرار به جلو " بسیار منفعلانه دست پیش را گرفتند و حتی مقصر فاجعه منا را حجاج ایرانی معرفی کردند. در مذاکرات  حج امسال هم مسائل بسیار غیر مرتبط مانند برائت از مشکرین را به میان کشاندند و شروط غیر معقول و مرتبطی را مطرح ساختند.
کد مطلب: 8711