۰
 
جنبه‌هایی که در 30 سال رهبری بر آن‌ها تمرکز شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۹
زیربنای نظریه ولایت‌فقیه در اندیشه امام خمینی (ره) إنفاذ شریعت است.
Share/Save/Bookmark
 
اسنا؛ محمد قطبی جشوقانی: زیربنای نظریه ولایت‌فقیه در اندیشه امام خمینی (ره) إنفاذ شریعت است. یعنی تعمیم و تسرّی فقه و شریعت در همه ابعاد، اضلاع و اجزاء امور جامعه و زندگی مردم، امام با طرح نظریه ولایت فقیه به دنبال آن بودند که در جامعه، هم ساختارها و هم سیستم‌ها و هم امور جاریِ جامعه، برخاسته از دین و شریعت اسلامی باشد و سبک زندگی، فرهنگ و متن زندگی انسان‌ها دینی و اسلامی باشد.

مقام معظم رهبری نیز پس از رحلت امام و در این سه دهه زعامت و رهبریِ جامعه اسلامی کوشیدند تا این مهم ساری و جاری شود.

رهبر معظم انقلاب اسلامی فرایند تمدن سازی را در پنج مرحله متوالی ترسیم نموده و می‌فرمایند مرحله اول انقلاب، سپس نظام سازی و در ادامه دولت سازی و پس از آن جامعه سازی و در نقطه پایانی، تمدن سازی قرا می‌گیرد و براساس بیانات ایشان، اکنون در مرحله دولت سازی قرار داریم.

دولت‌سازی؛ به معنای استقرار سیستم‌ها و الگوهایی است که در همه ابعاد فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و... بتواند نظریه ولایت فقیه و إنفاذ شریعت در جامعه را رسمیت بخشیده و پیاده سازد. در واقع مهم‌ترین مأموریت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در مرحله دولت سازی قرار دارد.

برای استقرار الگوها و سیستم‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی بر پایه دین و شریعت در این چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، اقدامات علمی و عملیاتی فراوانی صورت گرفته لیکن هنوز نیازمند کاوش و کوشش‌های علمی و اندیشه‌ای زیادی است.

یکی از وجوه ممتاز در دوران رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توجّه و تمرکز به ویژه بر دولت‌سازی و استقرار سیستم‌های علمی و روشمند در این رابطه است.

ابلاغ سیاست‌های کلی نظام، ابلاغ نقشه جامع علمی کشور، توسعه و تقویت شورای عالی انقلاب فرهنگی، تأسیس شورای عالی فضای مجازی، حمایت بی‌دریغ از توسعه علم و فناوری و دانش‌بنیان، به میدان کشیدن نسل جوان و فرهیخته انقلابی، پشتیبانی صریح از فعالیت‌های علمی و فقهی در حوزه‌های علمیه، التزام جدی به قانون اساسی و ... از جمله اقدامات ممتاز و برجسته‌ای است که ایشان در طول این سه دهه در کارنامه خود داشته و امید می‌رود زیر سایه حضرت بقیه الله الاعظم (عج) همچنان جامعه اسلامی از فیض وجود و هدایت‌گر ایشان بهره‌مند باشد.
کد مطلب: 11494