۲
 
در قالب درس گفتار شماره ۶ «صهبا»:
ترجمه تفصیلی «آیة‌الکرسی» رهبر انقلاب منتشر شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۲۲:۰۲
ششمین گفتار از مجموعه گفتارهای «صهبا» ترجمه تفصیلی «آیة‌الکرسی» با سخنرانی حضرت‌ آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای از سوی موسسه «صهبا» منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
ترجمه تفصیلی «آیة‌الکرسی» رهبر انقلاب منتشر شد
 
به گزارش شبکه خبر دانشجویان البرز(اسنا)، ششمین گفتار از مجموعه گفتارهای «صهبا» منتشر شد. این گفتار که ترجمه تفصیلی «آیة‌الکرسی» با سخنرانی حضرت‌ آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای در مشهد مقدس در سال ۵۲ است در ۴۶ صفحه روانه بازار نشر شده است.

در اشاره این کتاب آمده است: « ... حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، پیش از انقلاب، در یکی از جلسات قرآنی خود، موضوع سخنرانی‌شان را آیةالکرسی قرار می‌دهند. گفتار حاضر، خواننده را به آن جلسه می‌برد. مخاطب ایشان در این جلسه، مردم عادی از هر سن و هر قشر و هر صنفی هستند که در مسجد، پای سخنان معظم‌له نشسته‌اند.

متأسفانه مشخص نیست که این سخنرانی کِی و در کدام مسجد ایراد شده است. با توجه به نکات موجود در صوت، معلوم می‌شود که جلسه پیش از انقلاب، در یک مسجد و اوایل ماه محرم است. پیش از انقلاب سخنرانی‌های قرآنی معظم‌له، عموماً در مشهد بوده که از سال ۵۱ و در مسجد امام حسن مجتبی آغاز می‌شود. در دی‌ماه ۵۳، دستگیری ایشان و حبس در زندان کمیته مشترک ضدخرابکاری، این جلسات نورانی را قطع می‌کند. از اواخر پاییز تا اسفند سال ۵۲، مسجد کرامت میزبان سخنرانی‌های ایشان است. آن سال‌ها، محرم‌الحرام تقریباً با بهمن‌ماه مصادف می‌شده، پس این سخنرانی در سال ۱۳۵۱ یا ۱۳۵۲ بوده است. از طرفی چون در آن، معظم‌له به سخنرانی در مسجد دیگری اشاره می‌کنند، معلوم می‌شود سخنرانی آیةالکرسی بعد از مطرح شدن مسجد کرامت انجام شده است. درنتیجه به احتمال قوی، در ایام محرم سال ۱۳۵۲ و در مسجد کرامت بوده است. از آنجایی‌ که جلسات قرآنی ایشان در این مسجد، شب‌های جمعه بوده، احتمالاً این سخنرانی در اولین شب جمعه محرم ۵۲، یعنی ۱۳۵۲/۱۲/۱۱ انجام شده است.


معظم‌له بعد از نماز مغرب و عشا، ایستاده و با استفاده از تخته‌سیاهی در کنارشان، سخنرانی می‌کرده‌اند. در این جلسه، آیةالکرسی را ترجمه می‌کنند. ترجمه‌ای خاص که در خلال آن، مباحث اعتقادی آیه استخراج و با بیانی ساده و در حد فهم عموم مردم، به تفصیل ارائه می‌‌شود. ایشان طبق معمولِ روشی که در تفسیر آیات دارند، آیه را کاملاً در بستر اجتماعی و با جهت‌گیری هدایتی و تربیتی بررسی می‌کنند. البته سخنرانی مختصر است و هدف ایشان هم بررسی فنّی تمامی جنبه‌های آیات نیست؛ لذا نمی‌توان لفظ تفسیر را به آن اطلاق کرد. اما چون درحد یک ترجمه معمولی و ساده هم نیست، به نظر می‌رسد «ترجمه تفصیلی» عنوان مناسبی برای آن باشد.

در آن زمان، اعتقادات عموم مردم، سطحی و ضعیف و توأم با به‌رسمیت شناختن طواغیت و خداوندگاران دروغین بوده؛ و حداقل اینکه مردم از ابراز اعتقاد خود نسبت به «لااله‌الا‌الله» و عمل به آن، می‌ترسیدند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نسبت به این فضا کاملاً تهاجمی برخورد می‌کردند.

مبنای اعتقادی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همین آیات قرآن و همین آیـةالکرسی است. ایشان براساس همین مبانی، با سخنرانی‌ها و پیام‌های استوار و نافذ خود در دوران نهضت اما مقدس‌الله‌نفسه و پس از پیروزی شکوهمند انقلاب و با خطابه‌های تاریخی خود در مجامع جهانی و بین‌المللی، در نمازجمعه و در جایگاه رهبری امت، کاخ‌های سیاهِ خداوندگارانِ دروغینِ زمان را به لرزه درمی‌آورند و همان‌گونه که با نزول آیـةالکرسی همه بت‌های عالم ساقط شدند و ترس، وجود ابلیس را فراگرفت، امروز نیز ایشان، با پیام همان آیه و به‌عنوان یکی از پیروان راستین مکتب قرآن، بتان را بر زمین می‌کوبند و لرزه بر اندام ابلیسکان عالم می‌اندازند.»

مطالب این گفتار، در راستای همان مباحث توحیدی ‌جلسات طرح کلی است. اما نگاه نو و کاربردی ایشان به آیـةالکرسی، ارزش آن را ایجاد کرد که این سخنرانی به‌صورت مجزا منتشر و برجسته شود و همچون نگینی بر حلقه انگشتری نشیند.

منبع:فارس
کد مطلب: 5832