۰
 
راه های رسیدن به شهری استاندارد و انسانی بازخوانی شد
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۷
در چهارمین دوره آموزشی مناسب سازی معابرکه با حضور اعضای شورای شهر، سرپرست شهرداری کرج و اساتیدی از کشور ژاپن برگزار شد، راه های رسیدن به شهری استاندارد و انسانی بازخوانی شد.
Share/Save/Bookmark
 
به گزارش اسنا، بررسی موانع موجود در پیاده راه های شهر کرج و کمک به تردد آسان کودکان، کهنسالان، معلولین و افراد کم توان از مهمترین موضوعاتِ مورد بحث در کارگاه مناسب سازی معابر شهری بود. فراهم کردن شرایطی ویژه برای استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی بدون وارد شدن به خیابان و ارتقای سطح ایمنی برای افراد کم توان، از موضوعات حایز اهمیتی بود که در طراحی معابر شهری مورد بررسی قرار گرفت. افزایش آگاهی شهروندان در استفاده از امکاناتِ شهری همزمان با توسعه امکانات نیز از دیگر مواردی بود که در این کارگاه توسط اساتید ژاپنی مطرح و درباره آن ها بحث و تبادل نظر شد.

رفاه شهروندی اولویت اهداف مدیریت شهری
 رییس کمیسیون سرمایه گذاری شورای اسلامی شهر کرج در اختتامیه چهارمین دوره آموزشی مناسب سازی معابر، گفت: با توجه به این که همه افراد از معابر استفاده می کنند، ضروری است در تدوین برنامه های مناسب سازی، تمام اجزای شهر حتی تعدادِ کودکان نیز دیده شود.

احد رسولی افزود: متاسفانه محیط های شهری در کشور ایران هنوز کیفی سازی نشده و این موضوع می طلبد برای داشتن شهری توسعه یافته به سمت "استانداردها" حرکت کنیم.

وی با اشاره به تصویب قانون جامع حمایت از معلولان، بیان کرد: با وجود آن که قانون جامع حمایت از معلولان تصویب شده اما تا کنون هیچ اقدامی مثبتی در جهت تحقق آن صورت نگرفته است.

رسولی با بیان این که رفاه شهروندی اولویت اهداف مدیریت شهری است، اظهار امیدواری کرد: با برگزاری دوره های آموزشی و اجرای آموزش های لازم  هرچه سریعتر به استانداردها نزدیک و شرایط مناسبی برای شهروندان به وجود بیاوریم.


ضرورت برگزاری دوره های آموزشی برای تغییر رویکردِ موجود
 سرپرست شهرداری کرج با اشاره به اینکه آموزش پیش نیاز مهارت و مهارت پیش نیاز سرمایه انسانی است، اظهار داشت: توجه به مقوله آموزش به عنوان رکن اساسی پیشرفت موضوعی است که باید به آن بیش از گذشته پرداخته شود.


محمدرضا احمدی نژاد آموزش را مهم ترین اصل در دستیابی به استانداردها دانست و تاکید کرد: در موضوع آموزش هر چقدر بکوشیم و هدفمند گام برداریم باز نیازِ به آن احساس خواهد شد چرا که برای تغییر رویکرد موجود نیازمند برگزاری دوره های آموزشی مدون هستیم.

سرپرست شهرداری کرج با بیان اینکه فعالیت تمامی حوزه های مدیریت شهری در کنار هم می تواند به پیشرفت شهر کمک کند، یادآور شد: برای برپایی عدالت اجتماعی ضروری است تمامی حوزه های مرتبط با استاندارد سازی ها در چنین کارگاه هایی حاضر باشند.

این مسول شهری با اشاره به نقش موثر پیمانکاران در دستیابی به توسعه شهری، گفت: در موضوعات عمرانی پیمانکاران مجری هستند پس ضروری است آنان نیز آموزش های لازم را فرا بگیرند.


شهرها انسان محور باشند نه خودرو محور
 رییس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر کرج در اختتامیه کارگاه مناسب سازی معابر شهری با بیان این که 15 درصد جمعیت کشور را معلولین تشکیل می دهند، گفت: با این وجود شهرهای ما از حداقل هایی که جامعه معلولان برای تردد آسان در شهر نیاز دارند، خالی است.


مهدی حاجی قاسمی با اشاره به اینکه شهرهای ما انسان محور نیستند و تمام شهرها خودرو محور شده اند، تاکید کرد: باید برای ساخت شهری با مولفه های انسانی تلاش کنیم. 

عضو شورای اسلامی شهر کرج انسان محور بودن شهرها را رویکردی عدالت محور دانست و گفت: در صورتی که همه ی افراد با هر شرایطی بتوانند از امکانات شهری به راحتی و درستی استفاده کنند، آن موقع است که می توانیم بگوییم شهر خوبی داریم.

وی بیان کرد: اعضای شورای پنجم توجه به پیاده راه ها را به عنوان یک هدف مهم پیگیری خواهند کرد و امیدوارم در سال 97 بتوانیم درصدی ار معابر شهری را به استانداردها نزدیک کنیم.


مناسب سازی در تمامی حوزه های شهری مورد توجه است
سرپرست معاونت فنی و عمرانی شهرداری کرج نیز در این مراسم، گفت: لازمه رضایت شهروندان فراهم کردن زندگی آرام برای آنان است.


عسگر نصیری با اشاره به اینکه شهرداری کرج از سال 93 توجه به معابر و مناسب سازی آن را در دستور کار قرار داده است، افزود: رسیدن به شهری استاندارد، فرهنگ است و باید به این فرهنگ دست یابیم.

وی با بیان اینکه مناسب سازی باید در تمامی حوزه های شهری مورد توجه قرار بگیرد، اظهار داشت: خوشبختانه در این دوره آموزشی تمامی حوزه های مدیریت شهری درگیر شده اند و در طرح ارایه شده از سوی هیات ژاپنی، خودپردازهای بانک، تلفن های همگانی، مبلمان شهری، فضای سبز و ... استانداردسازی خواهند شد.

نصیری یادآور شد: اگر در کرج به صورت مدام آموزش ها را دنبال کنیم و آن ها را بکار ببندیم تا 10 سال آینده شهری استاندارد خواهیم داشت.
کد مطلب: 11332