۰
 
پویش اعتراض به راهزنی انگلیسی‌ ها در توییتر و اینستاگرام
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۲
در پی توقیف غیر قانونی نفتکش ایرانی در آب های آزاد، پویش اعتراض به راهزنی انگلیسی ها در توییتر و اینستاگرام به راه افتاد.
Share/Save/Bookmark
 
کاربران شبکه های اجتماعی با کلید واژه #Britishbanditry (راهزنی انگلستان) پویش اعتراض به دزدی نیروی دریایی انگلستان را به راه انداخته اند.

این کاربرها توقیف نفتکش ایران را نشانه دروغ بزرگ اروپاییها در عدم همراهی با تحریم های آمریکایی و پایبندی به برجام عنوان می کنند.
نیروی دریایی انگلیس در اقدامی خصمانه و خلاف حقوق بین‌الملل، یک نفتکش حامل نفت ایران را در تنگه جبل الطارق توقیف کرده است؛ اقدامی که به بهانه تحریم نفتی سوریه توسط اتحادیه اروپا رخ داده اما با توجه به سوابق و رویدادهای اخیر، به نظر می‌رسد گام‌های بریتانیا در راستای همراهی با آمریکا برای جنگ نفتی با ایران است.

دولت انگلیسی از طریق نیروهای مستقر خود در تنگه جبل الطارق، نفتکش ایران در آب‌های بین المللی را غیرقانونی توقیف نمود. دولت محلی جبل‌الطارق از مستعمره‌های بریتانیا، روز پنجشنبه سیزدهم تیر مصادف با ژوئیه با تأیید این اقدام غیرقانونی، در بیانیه‌ای اعلام کرد که تفنگداران نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا، یک نفتکش را که حامل نفت خام به مقصد ادعایی سوریه بود، در سواحل این سرزمین توقیف کرده‌اند.

نیروی دریایی انگلیس نفتکش حامل نفت ایران را توقیف کرد

در این بیانیه ادعا شده که شواهد کافی در دست بود که نشان می‌داد، مقصد نفتکش گریس-1 دv پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده است. بنا بر ادعای منابع غربی، در ماه دسامبر حضور این سوپرتانکر در بنادر عراق ثبت شد؛ اما بعدا ناظران رفت و آمد دریایی رد این کشتی را گم کردند و مدتی بعد، در حالی که نفتکش بارگیری کرده بود در ساحل عسلویه در ایران مشاهده شد و مقصد نهایی‌اش، پالایشگاه بانیاس سوریه بوده است.

در مورد تنگه جبل الطارق و اختلاف های بر سر آن چه می دانید؟
بر پایه همین ادعای غیرمستند، فیبین پیکاردو سروزیر جبل الطارق اظهار کرده است: «این پالایشگاه، دارایی یک نهاد تحت تحریم های اتحادیه اروپاست.»؛ تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا علیه دولت سوریه در ماه می 2011 تصویب کرد و اکنون مستمسکی برای مانع تراشی در مسیر صادرات نفت ایران توسط بریتانیا شده است.
بر اساس بررسی‌ها نفتکش «گریس 1 / Grace 1» هم اکنون در تنگه جبل الطارق متوقف شده و نیروی دریایی انگلیس، اجازه حرکت کشتی را پس از طی مسیر مشخص شده بر روی نقش نداده است. این کشتی حامل 300 هزار تن نفت با پرچم پاناما تحت مدیریت IShips Management Pte Ltd واقع در سنگاپور است.

به نظر می‌رسد، واکنش نظامی بریتانیا، تحرک تازه‌ای در همراهی با آمریکا برای مهار صادرات نفت ایران و جنگ نفتی است که ایالات متحده آغاز کرده و شواهد نشان می‌دهد، اتکا به تحریم‌های اتحادیه اروپا برای توقیف نفتکش ایران، صرفاً مستمسکی برای توجیه حقوقی چنین اقدامی در آب‌های بین‌المللی است. رویترز نیز بعدازظهر پنج‌شنبه به نقل از مقامات اسپانیایی خبر داده که ابرنفتکش ایران «به درخواست ایالات متحده از بریتانیا» توقیف شده است.

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران خبر داد، در پی توقیف غیر قانونی این نفتکش ایرانی، سفیر این کشور در تهران به وزارت امور خارجه احضار شد تا در این زمینه توضیح دهد.

انتهای پیام/س
کد مطلب: 11747