۱
 
در گفتگو با اسنا مطرح شد:
مکان یابی فضاي سبز در شهر کرج رضایت بخش نیست/پالایندگی هوای شهر ها در گرو افزایش سرانه فضای سبز و مکان یابی مناسب آن
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۲
کارشناس و پژوهشگر مدیریت شهری کرج با اشاره به اینکه مکان یابی فضاي سبز در شهر کرج رضایت بخش نیست، گفت: فضاي سبز موجود بیشتر در مناطق دارای شهرت ، توسعه یافته و در تلفظ عامیانه مناطق مرفه‌ تر شهرکرج ایجاد شده است.
Share/Save/Bookmark
 
پویا پارسا در گفتگو با اسنا با اشاره به ۲۹ دی ماه که با عنوان روز هوای پاک نام‌گذاری شده است، اظهار داشت : هدف از اعلام روز ملي هواي پاك ايجاد حساسيت و اهمیت بیشتر در بين اقشار مختلف جامعه بوده است.

وی افزود: از آنجا كه كليد اصلي كاهش آلودگي هوا، در تغییر نگرش سیستم مدیریت شهری، توسعه سیستم های حمل نقل عمومی، افزایش سرانه فضای سبز و مکان یابی مناسب آن و مشاركت مردمي است، اين روز مي تواند عامل مهمي در ايجاد اين مشاركت و هماهنگي بين بخشي باشد.

پارسا با بیان اینکه افزایش سرانه فضای سبز و مکان یابی مناسب می تواند به پالایندگی هوای شهرها کمک کند، تصریح کرد: در حال حاضر سرانه فضای سبز شهری در کشورمان ۱۱.۸ متر مربع است در حالی که در وضعیت مطلوب فضای سبز باید ۲۵ متر مربع باشد.

کارشناس و پژوهشگر مدیریت شهری کرج در ادامه با بیان اینکه مکان یابی فضاي سبز باید از چندین اصل که مهم ترین آن مرکزیت و دسترسی است تبعیت کند، گفت: مکان یابی فضاي سبز در شهر کرج رضایت بخش نیست و فضاي سبز موجود بیشتر در مناطق دارای شهرت، توسعه یافته و در تلفظ عامیانه مناطق مرفه‌ تر شهر کرج ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه معضل اصلی شهر کرج آلودگی هواست و روزهای سالم در آن رو به کم شدن است، بیان کرد: حفظ و توسعه علمی فضای سبز و در نظر گرفتن پیوست های زیست محیطی در اجرای طرح‌های شهری می تواند کمکی شایان در حل معضل آلودگی هوا کرج باشد.

پارسا خاطر نشان کرد: پارک‌ها و فضاي سبز عمومی علاوه بر پالایندگی هوا می تواند اوقات فراغت خانواده‌ها را فراهم آورد و تبدیل به فضایی گردد که در آن ابعاد فرهنگی و فعالیتهاي اجتماعی شکل می گیرد.

این کارشناس و پژوهشگر مدیریت شهری در پایان با تاکید بر اینکه می توان اقشار مختلف مردم را در توسعه فضای سبز عمومی و كاهش آلودگي هوا مشارکت داد، گفت: می توان از طراحی و ایده پردازی اولیه پارک ها تا انتخاب نوع پوشش گیاهی و حتی مشارکت در طرح های وسیع افزایش فضای سبز از ظرفیت مردم، نهادها و دانشگاه‌ها با هدف بهبود محیط زیست شهری استفاده حد اکثری صورت گیرد.

انتهای پیام/
کد مطلب: 10513